Archiv rubriky: Krátké básně

Tuhle sekci jsem vytvořil ze dvou důvodů
1/ Nedávno mi někdo napsal, že neumím složit krátkou báseň
2/ Ty dlouhé stejně moc lidí nečte, protože jste líní a věnovat víc než 30 vteřin čtení poezie mnohým z vás přijde jako mrhání časem.

Moc krátkých básní tu věru nebude, protože je pro mě velice obtížné vyjádřit něco v pár slovech. Potřebuji k tomu mnoho prostoru, abych vyjádřil něco přesně tak, jak to cítím. V poezii nelze dělat kompromisy.

Jiskra na požár

Vždy jsem byl poslušen pravidlu, že báseň má končit v momentě, kdy bezezbytku sdělila svoji pointu. Některé mé básně jsou z tohoto důvodu roztahané na několika stránkách, ale tato poslední je pouhým čtyřverším, kterému se přesto podařilo splnit úkol, jenž popisuji v úvodu tohoto textu. Je to tak krátké, až mi bylo líto každého člověka co na to klikne, nepochopí, a zase zavře. Tedy jsem tomu v rámci rychlého literárního cvičení  věnoval ještě vlastní veršovaný přenos do jazyka anglického.

Jiskra

Došla voda

Víte, včera v noci jsem se šel napít. Nechal jsem odtočit vodu, aby byla studenější, a tupě pozoroval, jak se voda užitková v mžiku stává vodou odpadní, bez toho aby byla jakkoliv využita. Jaké mrhání! Jen proto, abych měl o pár zanedbatelných stupňů studenější pití ve sklenici. Potom jsem začal přemýšlet, jaké by to vlastně bylo, kdyby najednou všechna voda na planetě Zemi došla. Vodu bereme jako samozřejmost, často si jí nevážíme, a podle toho se k ní i chováme.

Internet, soulož, defektoskopie…

Tohle je poslední dobou takový fenomén – vymysli si tři jakákoliv slova, a vyzvi mě k složení básničky, kde tyto slova použiji. Naposledy napadlo kolegu z práce Emila, že bych mohl složit báseň na tři slova v nadpisu. A tak jsem mu do toho ještě nacpal jeho oblíbené slovní spojení „bilinguální koitus“ které nalezl v článku „Slováci na Jizerkách“

 

Báseň na tři slova

 

Emil skončil náročný kurz defektoskopie

A rozhodl se odměnit – že si trochu užije

Nažhavil

Něco zanechat

Přemýšleli jste někdy, až umřete, co po Vás zbude? Přemýšleli jste o tom, co zbylo po těch, kteří takto přemýšleli před Vámi? Stvořeno ve sprše za dvě minuty, ale přesah to bude mít hádám delší.

 

Něco zanechat

 

Každý žije pro to, aby tu něco zanechal

Úspěšné děti, či bankovní konta plná peněz

Já žiji pro to, abych básně psal

Protože jen ty projdou časem nezměněné

 

Až se jednou odeberete na konec Vašich dní

Po Vás i ty děti,

Gul’Dan, turbodmychadlo, zasemenění…

Včera v hospodě někdo vymyslel, že bych měl napsat báseň, kde budou tři slova, která mi určí ostatní účastníci. Kvality je to nevalné, ale splnil jsem, oč byl jsem žádán, a ono když dostanete takovýhle tři slova, úplně čarovat se s tím taky moc nedá…

 

Báseň na tři slova

 

Gul’Dan, vůdce temných orkských legií

Kdysi napadl protivníky – oni už nyní nežijí

Avšak jeho šiky rovněž utržily ztráty

On se tedy rozhodl tento osud zvrátit

 

Armáda mu

Smrt holuba

Nedávno jsem byl přímým účastníkem smrti. Holuba už omrzel život a tak se loudavě dokolébal do silnice, a když přijížděl autobus, víte co udělal dotyčný holub?

Udělal POP! A vysloužil si následující dvouverší:

 

Smrt Holuba

Viděl jsem smrt holuba

Pod koly autobusu

Zhynul ten starý nekňuba

Se smrtkou dal si pusu

 …

Životní cyklus múzy

Tohle je první báseň ze sekce těch krátkých. Popsat něco tak dlouhé, jako životní cyklus, a je jedno čí cyklus to zrovna je, v pár slovech či větách je poměrně složité. Změna nastává v případě, pokud ten životní cyklus samotný vlastně není tak dlouhý, jak si myslíme, i kdybychom tisíckrát chtěli aby byl… Vlastně ten modus operandi byl vždycky stejný – Múza stvoří básníka, a básník ji časem zahubí, jelikož přijde čas, kdy začne vyžadovat více pozornosti, než mu múza …

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa