Archiv rubriky: Narozeninová, Rozlučková, Oslavná a Pracovní poezie

Někdo měl narozeniny, udělal dobrý skutek pro autora, nebo odešel z firmy a já musel zamáčknout slzu a napsat básničku.
Dobře no, to druhé jsem nemusel, ale chtěl. Docela početná skupina básní, které sdružují tyto témata. Rovněž zde naleznete básně týkající se výhradně pracovního prostředí a lidí v něm.

Natálce

Mám jednu kamarádku. Teda kecám, mam asi čtyři, ale tahle je vyjímečná tím, že už dlouhé roky za námi jezdí do Prahy na srazy Sons of Liberty, ač to má většinou suveréně nejdál. A když jsem líný pazgřivec, vhodně mě motivuje k pořádání těchto srazů – třeba že mi suše napíše, že končí vzájemnou konverzaci, dokud nevypotím termín. Hele ale funguje to! Pro takový lidi je radost ten sraz dělat. Dokonce mi dneska psala, že chce další sraz, ač platila …

Timura hrdinou

Pokud jste půvabná inspirativní žena, pracoval jsem s Vámi (a bavilo mě to) , máte narozeniny, odjíždíte na dlouho pryč, nebo mě serete, velmi pravděpodobně o Vás dřív nebo později složím nějaké verše. Tato skupina se po neděli rozrostla i o schopné a nápomocné lidi z oboru IT, konkrétně o Timuru, který kruciálním dílem přispěl k tomu, že mi nepadá internet a můžu si zahrát Call of Duty. Obrázek je ilustrativní – takto podle něj vypadá můj počítač.

Já to …

Babičce k Vánocům 2017

Stále říkám lidem, aby si dávali pozor na svá přání, že by se jim mohla splnit. Stále mě neposlouchají. Babička si přála k vánocům básničku. Pokusil jsem se tedy do fádní vánoční zdravice namíchat i jemně hořký koktejl jejího rozpoložení z posledních týdnů a trochu kriticky reflektovat její kritiku na známá témata.

Babičce k Vánocům

 

Ač občas popleteš dny a jindy hodiny

Či žehráš na cévku nebo stolici bídnou

Jsme rádi, že my, členové jedné rodiny

Můžeme dnes vidět

Korben? NE! Karban!

Napsáno do mé oblíbené melodie a dokonce zahráno na kytaru samotným hlavním aktérem Korbenem, v přítomnosti několika lidí, kteří se účastnili osudného večera, kdy je Korben v pokeru vypráskal takovým způsobem, že jsem o tom napsal tuhle věc.
Ilustrativní fotka je z předešlého večera, kde můžete vidět hlavního aktéra Korbena, i některé z dalších lidí, kteří v celém dílku mají vedlejší role.

 


 

Korben? NE. Karban!

Bo nezvu se mužem prázdných slov

Korbenův pokerový Molotov

Popsat jsem slíbil

 

A

Pavlovi k narozeninám 2017

Druhá báseň, kterou jsem napsal Pavlovi k narozeninám, a Vladěnka mu ji zalaminovala a doplnila korespondujícími obrázky. Byl naměkko. Snažil jsem se tam vystihnout to nejlepší z našeho dočasného společného soužití. Páč s ním bylo všechno nejlepší, nebylo to vůbec jednoduchý.


Pavlovi k narozeninám

 

Miloval jsem s Tebou každičkou chvíli

Když jsme Witchera či Overwatch společně hráli

Má lenost pustě dusila Tvou odvážnou píli

Půl roku uteklo a zmizels mi v dáli

 

Jako jediný mohl jsi sáhnout na vodnici

Milanovi na rozloučenou

Můj nejoblíbenější pinčesový spoluhráč se rozhodl odejít z Coca-Coly a věnovat se politice. Kde se mu mimochodem nebývale daří a mohutně pozvedl úroveň lokální politické stoky. Tak jsem mu aspoň složil tuhle básničku na rozloučenou.


Báseň Milanovi na rozloučenou

Žvanili jsme spolu u piva, a kdo mohl tenkrát tušit

Když ses rozohňoval nad politikou v monolozích plamenných

Že sám se chopíš kormidla a upíšeš ďáblu duši

Po dvaceti dobrých letech odkráčíš nám ze scény

 

V Kobyle žehraje na poměry lil

Flexipasy

Když Coca-Cola dobrovolně poskytla benefity ve formě Flexipasů, zajásal jsem, nakoupil za to léky pro babičku a napsal o tom básničku. Fair enough.


 

Flexipasy

 

Ze štědré firemní kasy

Vydojil jsem flexipasy

Tak šup lékárno, nasyp

Nějaké super novoty

 

Pokud netřeba apatika

Můžete prubnout optika

Ten též slevenky polyká

A nedělá drahoty

 

Také je zde slev fůra

pod heslíčkem kultura

nebo lázeňská procedura

se dá z toho zaplatit

 

Pokud stále nevíte si rady

Co takhle zkusit zámky, hrady

Jeskyně či

Báseň o nenáviděném kvartálu

Víte co je kvartál? Ne? Štastní to lidé! Prostě si představte, že najednou máte odeslat více obálek, než chodí Santovi na severní pól, a zpátky Vám přijde dvakrát více obálek, než dostával soudruh Stalin ke kulatinám. No, tak to je kvartál. A na tolik obálek potřebujete peklostroj, co to bude zpracovávat.
A pokud je váš peklostroj ubrečená, kverulantská pička, je zde férová šance, že o tom napíšete básničku.


 

Báseň o nenáviděném kvartálu

 

Tři usměvavé tváře, tři prosebné výrazy

Za

Milanovi k narozeninám

Díky informacím od kolegů, kteří s Milanem strávili spoustu let v jedné kanceláři, podařilo se mi poeticky zmapovat firemní putování tohoto titána, který se vydal zčeřit stojaté politické vody, a který se mnou čas od času stále rád zajde na pinčes propotit pár trik a následně lamentovat nad předvedeným výkonem.


Milanu Duckovi k narozeninám
 

Když v devadesátém třetím vznikala Coca-Cola Amatil

To tenkrát s Vencou Klausů bylo kolem toho spousty slávy

Uplynul pouhý měsíc- a už jsi tady byl!

Všem

Vladěnce k narozeninám

Vladěnka a Roman byli nejlepší kolegové z Coca-Coly a jsem rád, že jsme stále v kontaktu. S Vlaďkou jsem strávil statisticky více času než s jakoukoliv jinou ženou, a to, že si stále skvěle rozumíme mi přijde jako malý zázrak. Pokusil jsem se zvěčnit jeden její pracovní den v následující básni, kterou jsem jí věnoval k narozeninám


 

Vladěnce k narozeninám
 

Pro samou práci ani snídani si v klidu nesníš

Za neofrankované obálky jsem spravedlivě jebán

Letenky se kupí, v 

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa