Archiv pro měsíc: Leden 2018

Francois Coppée : Le jugement de l’Éppée / Judgement of the Sword

Víte, teď čtu od Vrchlíckého sbírku přeložených básní, která se jmenuje „moderní básníci francouzští“ a je z roku 1893, takže si dokážete představit, jak moc moderní to asi pro současného čtenáře bude. Je to sbírka 156 francouzských básníků, ze kterých jsem znal tak… no, tak 6. Zároveň, ač jazyk Vrchlického je místy složitý a archaický, jsou zde k nalezení skutečné básnické klenoty, jako tento od básníka jménem Francois Coppée (1842 – 1908), který jsem si nalezl v originále, přeložil …

Vole, doprdele, ORGANIZACE!?!

Víte, v čem je skvělá literatura? Pokud Vás něco sere, napíšete o tom článek a ulevíte si. Do toho článku natřískáte všechno negativní a zamknete to jako Pandořinu skříňku. Pak se zas můžete na ostatní usmívat a bejt miloučkej. No, tak jdeme bez zbytečného otálení hned na to, bo momentálně jsem miloučkej jako jáma plná škorpiónů.

Víte, mně baví organizovat věci. Teda né, že bych se nad tím úplně ukájel jo, ale spíš jde o to, že co nezařídím já, …

Lullaby of Woe / Bědná ukolébavka

Na žádost Kamila jsem převeršoval tuhle skvělou písničku, která se taktéž vyskytuje v Zaklínači, a kterou Bruxy (určitá forma vyššího upíra – na obrázku) zpívají svým dětem. Je to taková ukolébavka pro monstra, o tom jak je zlý Witcher chce zahubit, proto se to jmenuje Lullaby of Woe.  Ukolébavku si můžete pustit tady.


Lullaby of Woe

Wolves asleep amidst the trees,
Bats all swaying in the breeze,
But one soul lies anxious, wide awake,
Fearin‘ all manner of ghouls, hags …

Dík, že jste mi to hodili, vy důvěřivé kundy!

No jo no… vox populi, vox dei. Ještěže nejsme prezidentská demokracie, ale parlamentní. Tak zase za 5 let s nějakým lepším kandidátem… Věřím tomu, že i příznivci současného prezidenta měli důvody, proč jej volit, a plně tyto důvody respektuji, stejně jako respektuji že to ten Lihoš Tuzeman zwinil. Kdo se nedokáže poučit z historie, je odsouzen k tomu, si ji zopakovat. A tady máte satirickou básničku, co jinýho…

 

Miloškův oslavný hymnus

 

Republika díky mně zažívá zlaté časy

Na klokánky

To nejlepší zde není

To je zklamání, viďte? Já vím. Ale tak když někomu napíšete sbírku básní, nelze to jen tak z fleku celý jebnout do veřejnýho prostoru. Snažil jsem se vyjádřit, co pro mně znamenají moje múzy, moje literární inspirace, ty které byly, a ty které přijdou po nich, a jak to bude krásné i ve svojí dočasnosti.

 

To nejlepší zde není

 

To nejlepší zde, prosím, není

(Není to trochu k zamyšlení?)

To nejlepší jsem napsal jinde

Čtenáři tím dávám kvinde

A

Babička se ptá

Hele, tohle bude populární básnička, věřte mi. Dneska jsem dočetl 70 básní z podsvětí věčného studenta Roberta Davida, od Nezvala, a tam jsou takovéto krátké, úderné básně. A tak jsem si jednu takovou tématickou zkusil.

 

Babička se ptá

 

Proč já nenajdu sobě ženy

Proč žiji sám, jako ten bloud

Jsem prý pacholek rozjívený

Však připravený na chomout

 

Mám jako ryba s proudem plout

Ať lidmi nejsem vyvržený

Rod náš nenechat zaniknout

A potomstvem být zajištěný

 

Ach, jak

Lednové běžky na Jizerkách 2018

 

Víte, tohle je přesně ten typ článku, který píšu kvůli šesti lidem, a přesně šest lidí ho bude číst. Budou to rodiče a bude to pár přátel, se kterými jsem byl o víkendu v Jizerkách.

 

Proč to dělám? Řekněme, že rodiče dali spoustu energie, času a peněz do přípravy předmětného víkendu, a ostatní zase investovali spousty sil do toho, aby ujeli spousty kilometrů a pojedli spousty jídla, co rodiče s láskou navařili a napekli.

Tak budete určitě souhlasit …

Cimrman English Theatre: The Stand In (Záskok)

Víte, nejsem skalní fanoušek Cimrmana s encyklopedickými znalostmi každé jeho hry. Tedy, mohl bych být, jelikož jeho humor a jeho hry mám skutečně rád, jenže je to jako se vším – když se mě něco líbí, repetitivně to recykluji. Tedy znám asi 4 nebo 5 jeho her, které jedu několik let imrvére dokola.

„Proc psát nové hry, když lidi chtějí staré a osvědčené? Co byste říkali Maryše? Jed v kafi. To je drámo.“

A ano, tohle byla jedna z mnoha …

Marina Tsvetaeva: Black mountain

Tahle báseň má pro mně, a měla by mít i pro českého čtenáře, ještě další rozměr, jelikož sovětská básnířka neohroženě popisuje nacistický vpád do tehdejšího Československa, a to v době, kdy se Němci a Sověti chystali podepsat pakt o neútočení s tajným dodatkem o vzájemné spolupráci. Její statečnost a osobní odvaha by neměla být zapomenuta, a tak jsem to z anglického překladu přebásnil do češtiny, ať je vidět, jak se za nás srdnatě prali i příslušníci jiných národů.

Černá hora

Kino Aero s čuníky z Coly a dva výborný dokumenty

Těpic čuníci,

Jsem si vědom faktu, že z drtivé většiny zde recenzuji filmy, které provázejí velká očekávání, leckdy ještě větší kontroverze, a vydělají spoustu peněz. Tohle nebude o jednom z nich. Tohle bude článek o komorním představení dvou kratších dokumentů v Aeru.

Pár týdnů zpátky jsem dostal pozvání od Vladěnky, se kterou jsem zažil krásných více než 5 let v Coca-Cole, abych se zúčastnil promítání nezávislého dokumentu jednoho jejich kolegy, který se jmenuje Láďa.  Tak jsem se těšil, že uvidím …

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa