Herní recenze: Life is Strange : Before the Storm, část třetí

Ahoj čuníci,

Toto je rozbor & recenze na závěrečný díl hry Life is Strange Before the Storm, kde hrajete jako Chloe, klackovitá pubertální teenka, které umřel táta William dva roky zpátky a pak se odstěhovala i nejlepší kámojda Max, takže je docela pešek bejt Chloe.

Ještě, že má novou kamarádku Rachel, která má naopak všechno, nebo to alespoň na první pohled tak vypadá – milující a bohatou rodinu, skvělý známky a popularitu.

No, a tomuhle všemu pomalu zvoní umíráček, bo Rachel na konci minulého dílu zjišťuje, že fotr, kterého chtěla hejtovat za nevěru, před ní ukrýval 15 let tajemství, že její skutečná máma je vlastně někdo úplně jinej.  Takže už ho nehejtuje za nevěru, ale za lež.

Díl začíná v honosném sídle rodiny Amberů, kde fotr je lotr a musí s pravdou ven. Celé je to umělecky zpracováno tak, že Rachel a Chloe stojí u dalekohledu jako v prvním díle a dívají se na různé výjevy ze života mladýho Jamese Ambera, který se rozkecá o tom, že její skutečná matka se jmenuje Sera.

Sera byla, podobně jako Rachel, horký zboží na střední, a i když si nakonec vybrala Jamese, prostě ji nestačil a rozjela k tomu i sex drogy a další drogy, protože na rocknroll nezbyl čas.  Když se narodila Rachel, Sera dál jela ve fetu, a piko v žíle pro ní znamenalo víc, než pláč vlastní dcery v posranejch plínách, a tak se James rozhodl, že takhle dál ne, a Seru poslal k šípku. Našel si novou ženu, se kterou Rachel vychoval, a Seře posílal každej měsíc držhubný, aby měla na drogy, a naopak neměla choutky vidět svojí dceru.

Tohle fungovalo 15 let.  Po této době se Sera objevila v městě a chtěla svojí dceru vidět, že už seká latinu a kokeš s herákem už nejsou její kamarádi. A to byl přesně ten moment, který v prvním díle viděla Rachel a Chloe- James řekl, že nic nebude, že by byla BAD INFLUENCE a tady máš, Sero, farewell kiss a zase pa, ju?

Rachel je z toho odhalení samozřejmě zrdcená, uteče nahoru a tam trucuje na posteli. Hráč v roli Chloe se jí snaží uklidnit nezávaznou konverzací o tom, jak jsou hvězdy krásný, ale ona řekne, že jsou fejk, její tatík je další fejk a celej tenhle život je největší fejk. Rachel je prostě negativistická kverulantka. Jediná konstruktivní věc, co z ní vypadne, se týká skálopevného odhodlání ohledně nalezení její skutečné matky Sery.

Společně vytuhnete na Rachelině gauči, a máme zde další creepy prostřih do snů Chloe, kde je opět na jevišti při školní hře, ale tentokrát pouze s mrtvým taťkou Williamem na nějaké zvrácené improshow, kde William dělá, že řídí auto. (Trochu repetitivní černej humor: D) V publiku jsou spolužáci, rodiče obou holek, a tradičně vyžraný havran, krkavec, nebo co to vlastně je. Vilda utrousí pár mouder, aby ho po chvíli zase rozmašíroval projíždějící kamion. Ten Vilík je fakt strašnej otloukánek!

Chloe se ráno pokoutně vrací domů, kde se chystají další bad news. Seržant Douchebag či Bašár aka David Madsen, nápadník její matky, se nastěhoval do jejich domu, a vypadá to, že už natrvalo. Zatímco hodíte sprchu a nabarvíte si první pramínek vlasů na modro, dole se vaří léčka jak otupit Chloeino ostří hněvu vůči krajně nepopulárnímu Bašárovi. Ten se snaží svým neohrabaným způsobem omluvit Chloe za to, že jí chtěl šacovat, a potom jí vypráví srdceryvný story o tom, jak přišel o blízkýho kamaráda ve válce, a tedy ví, jaké to je někoho ztratit, a když bude chtít si pokecat o mrtvým taťuldovi, on tady pro ní bude. Načež jí nabízí tu fotku, na které je David s tím mrtvým kamarádem. Tolik se snažil, že jsem neměl to srdce poslat ho s tím do prdele, fotku jsem přijal, v garáži ještě nabral tatíkovy toolz na opravu auta, který si Chloe začala tunit už ve dvojce, a zdekoval se na vrakoviště, protože pojízdná kára se bude hodit.

Rachel jsme slíbili, že jí pomůžeme se sehnáním její matky, a pokud chcete někoho sehnat, obzvlášť někoho, kdo frčel ve fetu, komu zavoláte? Přece Vašemu drogovýmu dealerovi Frankovi, kterej se má na vrakoviště taky dostavit. Scéna na vrakovišti začínala dost hrozně, protože vy jako Chloe OPRAVUJETE AUTO. A to tak, že otevřete kapotu a tam je spoustu věcí, co jsou tam blbě, a máte tři různé součástky, které na to lze použít.

Pro řidiče hračka, ale já se při tom dost zapotil, a zoufale střídal šroubovák, kombinačky a nějaký utahovák (tak se to určitě nejmenuje) než jsem na té pojízdné popelnici opravil i poslední problém a hrdě nastartoval.

Po okružní jízdě vrakovištěm potkávám Rachel, která se rozplývá nad mojí novou image – modrým pramínkem vlasů. Společně pak počkáme na Franka, který ale přišel s tím zlým čuníkem, co se snažil v minulém díle získat kešeně od odbojného negra Drewa, a za jeho neposlušnost mu zlomil nohu.

Frankův nadřízený jméném Damon, samozvaný kingpin tohoto redneck bandu zoufalců co jedou v drogách a drobných krádežích, je pekelně nasranej, že nemáte prachy, a začne solidně rojkovat. Sám má ale máslo na hlavě, protože Rachelinu feťáckou mamku taky nedovalil. Když to zjístí Rachel, bouchnou jí saze a týpka vezme dřevěnou plaňkou po kebuli.

Což není úplně dobrej nápad, bo tento křupanský hrdlořez není žádný gentleman vznešených mravů, vytáhne dranžírák a Rachel prostě bodne. Frank se s ním pustí do křížku, aneb hoes before bros, a nově opraveným autem prcháte ze scény s krvácející Rachel do nemocnice.

V nemocnici mě to fakt bavilo, je tam spousta vtipných scén. Potkáte párek zoufalců z prvního dílu v parku (jak jste jim ukradli víno) můžete dostat sůšu zadara, protože se zasekla v automatu (a ten pak pomalovat) nebo pokecat s Drewem, Mikeym a Steph (parťáci v dračáku) a Drewovi sežrat puding a podepsat sádru.

Potkáte taky Elliota – to je takový ten Warren 2.0 – týpek co chce hrát první housle v koncertu Chloeina života, jenže hraje lesní roh a má čtyři štěky za celou symfonii. Hlavně je to strašnej moralizující suchar a chce vědět všechno ohledně Chloeina vztahu s Rachel, protože je zaláskovanej do Chloe a žárlí jak Othello.

Co je však nejdůležitější – poté, co Jamesi Amberovi (Rachelin tajnůstkářský foggy) vyklopíte, jak to bylo, dostanete se do pokoje zraněné, ale živé Rachel. Ta jí pověří pokračováním v hledání Sery, a zároveň se podělí o tušáka, že víc informací by mohlo být v tatíkově pracovně. Takže dostanete kód do pracovny, a taky informaci, že klíč od té jejich vily je pod rohožkou. Docela adrenalinovej sport, bejt návladní, a klíč mít pod rohožkou. Jimmy se toho nebojí.

Tahle část byla velice investigativní a začalo se odkrývat, že žadná postava zde není černobílá. Když jsem v duté sošce objevil klíč od zamčené přihrádky, přečetl jsem si dopisy, co psala Sera pro Rachel, ale ta je nikdy nedostala. Jsou tam i vrácené šeky na „držhubné“ za poslední rok. Tedy Sera se skutečně dostala z drog, ale James se prostě rozhodl, že srdceryvnej reunion matky s dcerou prostě nebude a on pro to udělá cokoliv.

Zoufalá doba si žádá zoufalé činy, a tak se dozvídáme, že James je vlastně ve spojení s tím padouchem, který mu bodl dceru! Místo toho, aby ho dostal za katr, čile kují plány, jak Seru vypoklonkovat z Arcadia Bay, buď ve vlaku, nebo klidně v pytli.

Ty dopisy byly strašně hezky a dojemně napsaný. Tahle hra má geniální vývoj postav. Nejdřív si myslíte, že Sera je nějaká random hoe, se kterou si fotr po čtyřicítce kompenzuje mizernej sexuální život se svojí paní. Potom si řeknete, no dobře no – je to feťačka, radši bere prachy než dceru, tak co už s ní. Ale poté, co jsem si přečetl ty dopisy, jsem jí začal strašně fandit a bylo mi jí líto.

James je pošuk, který ohýbá zákony podobně jako Lihoš Zemanů naší ústavu. Dokonce má speciální mobil na konverzaci s grázlem. Toho se zmocníte, ale ouha, čuník nechce kápnout božskou, musíte prý nejdřív najít a zničit důkaz nějaké jiné jeho neplechy, prásknout udavače v jeho týmu, a přinést prachy. Tenhle týpek je prostě na prachy. Nejdřív je chce od Drewa, potom od Chloe, a nakonec i od Jamese. Takže Vás čeká spousta hledání, čtení dokumentů z vyšetřování a focení, než to všechno splníte, ale mně to fakt bavilo.

V nejhorší možnou chvíli tam přijde Elliot, který zapnul stalker mód level invincible, a rozjede strašný kázání a emoscénu o tom jak je Rachel špatná kamarádka, akorát tahá Chloe do průserů, a že on, ON tady pro ní vždycky byl a bude, proč to nedokáže pochopit?  Chloe ho vytrikuje tím, že spustí alarm a vezme kramle i s prachama. Tímto se Elliot úspěšně přemístil z Friendzóny do Voidzóny.

Hra končí na stejném místě, na kterém začala – Ve stodole, kde byl koncert.

Po cestě spáleným lesem zase trochu filozoficky poklábosíte se zesnulým Vilíkem, a už je tady finále.  Nyní je stodola vypálená jako Frank, když si zavdá ze svých zásob ganji, a po chvíli zjišťujete, že arcizloun Damon má Seru přivázanou na židli a chce jí něco píchnout, buď aby jí předávkoval, nebo aby rozbil její tvrzení o tom, že je čistá, každopádně to nejsou dobré zprávy.

Při konverzaci s Damonem máte tři možnosti jak situaci řešit, ale je to úplně jedno (asi jediná podstatná slabina hry – rozeberu později) protože stejně vždycky skončíte na zemi, a pokud ještě držkujete, Damon bude chtít ten chemickej koktejl radosti naordinovat Chloe, jenže se opět zjevuje Frank, a opět Chloe zachraňuje. (To nechápu, proč se k němu v původním life is strange – což je sequel této hry – chová tak odporně)

Chloe se probere a dojde na vrcholný dialog mezi matkou a nej kámoškou své dcery, kterou patnáct járů neviděla. Sera je dobrá. Lituje toho, co udělala, že nebyla dobrou matkou, ale zároveň prosí Chloe, aby nikdy Rachel neřekla pravdu o tom, co se dneska stalo.

Pravdu o tom, že její otec, kterého celé dětství milovala, najal vidláckého bouchače, aby jí dostal z města, a klidně poruší zákon a bude holomka krejt, jen když se zbaví Sery, která nechce Rachel do svojí péče, a nechce ani prachy, chce se jen setkat se svojí dcerou, ale už i na to rezignovala a ví, že se to nestane a raději vyklidí pole, než by Rachel narušila její iluzi dokonalé famílie.

Samozřejmě Vás jako hráče v kůži Chloe čeká zásadní rozhodnutí na konci celé hry – říct pravdu, nebo lhát, ale zachovat Rachel falešný obraz o jejím otci jako dobráku. Sice jsem věděl, že z toho nic dobrého nevzejde, ale ač mě Sera sama prosila, ať to nedělám, nemohl jsem nechat žít Rachel v takové lži, takže jsem jí všechno zatepla vyzvonil.

V závěru vidíme, jak Rachel hází na fotra nenávistný pohledy, a prokurátor Jimmy konečně začíná mít šajna, že tohle zeslonil, a projevuje se to tak, že jebne rodinnou fotku o zem, což je součástí dějového resumé, které následuje po každém díle. Toto sympaticky uzavře celý kruh a připraví prostředí a postavy pro následujících pět epizod Life is Strange, kde hrajete jako Max, bývalá nejlepší kamarádka Chloe, která se vrací do Arcadia Bay.

Vidíme tedy klečícího Davida, kterak žádá s pugetem a prstenem Joyce o ruku, aby se následně stal step-douchem, Mikeyho, Drewa a Steph jak zase hrají dračák, Franka, jak se zbavuje minulosti ve vidláckým gangu pálením jakési krabice, Nathana jako divnýho misantropickýho asociála, kterým se postupně stal, namyšlenou Victorii, a hlavně spoustu dobrodružství Chloe a Rachel, kterou pustí z nemocnice, a holky spolu chodí na vrakoviště, na lavičku k majáku, fakují ředitele, jsou u Chloe doma, kde si Chloe udělá modrou kštici – přesně tak, jak jí známe z původní hry, a obě holky jdou do tetování.

Závěrečné scény opět doplňuje nádherná skladba kapely Daughter, která stojí za drtivou většinou soundtracku do této hry, a všechny skladby jsou velice povedené. Po titulkách, které jsem dokoukal do konce, je závěrečná smutná scéna, kdy Rachel zvoní telefon, který leží vedle červeného šanonu, a vidíte záblesky foťáku…. Lidi, co hráli původní life is strange tak vědí, o čem mluvím.

Finální hodnocení: Kupte si to a zahrajte. Určitě. Stojí to (za to) pětikilo, myslím, že i s bonusovou epizodou za Max, která ještě nevyšla. Je to krásná cena za krásnou hru.  Postavy jsou zde velice dobře vykreslené, a je těžké kohokoliv škatulkovat.

Pro téměř každou postavu se dá najít pro a proti, předvedu:

Je James pouze špatný člověk, když nechce dovolit dceři, aby se setkala s matkou, a dokonce najme i kriminálníka, aby ji držel od ní dál?  Ne, protože ji chce ochránit za každou cenu, a neví, že se jeho bývalá žena změnila – z jejich společného života si jí pamatuje jen jako nezodpovědnou feťačku.

Je Sera pouze špatný člověk, když se vykašlala na dceru a dala přednost drogám? Ne, protože šla do sebe, pracovala na sobě, dostala se z toho, na dceru nezapomněla, chce ji vidět, ale raději se toho sama vzdá, aby nenarušovala Rachelinu rodinu, i když jí James způsobil spoustu příkoří, vždy o něm mluví hezky a říká, že ho chápe.

Je Frank pouze špatný člověk, protože prodává drogy?  Ne, protože pomohl Chloe a Rachel, dycky když po nich někdo šel a chtěl jim zmalovat ciferníky

Je William pouze špatný člověk, protože jeho působení ve hře by se dalo shrnout jako divný duchařský dialogy za hostování velký vyžraný vrány? Ne, protože je mrtvej. A o mrtvých jen dobře!

Vývoj postav, příběh a soundtrack 10/10 bez diskuze. Líbilo se mi, že např. když v divadelní hře ve dvojce zaválíte a předvedete dobrý výkon, můžete si o něm ve trojce přečíst v internetových novinách.  Takovýchto spojek je tam víc. Mrzelo mě, že i když se snažíte to s Rachel koulet na „jsi víc než kamarádka“ a dokonce ve dvojce je vaše úsilí korunováno francouzákem, tato linka nijak negraduje v závěrečné kapitole, až na pár poznámek je vlastně jedno, jestli jste si s Rachel dali hudlana nebo nedali.

Backtalk byla super věc, zábavná, ale vlastně i když to člověk podělal, nic se nestalo, výsledek byl vždycky stejný – příklad: Elliot verbálně cupuje Chloein vztah k Rachel, a Chloe s telefonem za zády vytočí tísňovou linku, aby o tom nevěděl.  Pokud to projedete, odhalí, že jste to byli vy, kdo zavolal policii a nasere se ještě víc. Pokud ho v backtalku porazíte, nenaštve se, ale policie přijede tak či tak, vy utečete tak či tak, a to nejlepší nakonec – Elliot už se objeví jen v záverečné animaci, kde zhrzeně trhá společnou fotku s Chloe. Prostě nějaké věci byste chtěli více ovlivnit, ale nejde to, ta hra Vám sice dá možnost z několika dialogů, ale žádná zásadní změna se nestane, ať dáte cokoliv. Chci to určitě ještě jednou dohrát, a tentokrát vydojím z Rachel místo polibku náramek.

Ptáte se proč? Pokud si vezmete náramek, a dáte ho v posledním rozhovoru Seře, ona se vrátí a Rachel se s ní setká. Tento konec mělo jen 9 procent hráčů podle statistik, protože téměř každej jel na líbačku, a nikdo nemohl vědět, že narámek = reunion, protože to prostě nemá žádnou logiku. Maximálně, že ho Sera přišla vrátit, protože v původním Life is Strange má tento náramek Frank (se kterým to Rachel potom taky dost pekla) a několikrát je tam řečeno, jak je ten náramek pro ní důležitý.

 

Tohle je jediná vážnější slabina této hry. Je jedno, jak se chováte k Davidovi, protože si stejně na konci vezme Joyce. Je jedno, jak se chováte k Elliotovi, protože na konci stejně trhá vaše fotky. Je jedno, jestli jste s Rachel kamarádka, nebo se jí chcete dostat do kalhotek, protože poslední kapitola hry tento rozdíl nijak nereflektuje. A závěrem – je dokonce i jedno, jestli řeknete Rachel pravdu, nebo jí budete lhát, protože všechny animace jsou stejné s jedním rozdílem: Pokud Rachel ví pravdu, vidíte Jamese a Rose (adoptivní matka) samotné v jejich vile, James se chytá za hlavu a demoluje obrázky. Pokud neví pravdu, jste všichni i s Chloe u Amberů na večeři, žerete a bavíte se. Zbytek animací je nachlup stejný – naschvál jsem se na to podíval na youtubu.

Škoda, že tady ten děj nešel nějak zásadně ovlivnit (něco jako v původní hře, kde jste mohli rozhodovat o životě a smrti hned několika postav – Danny a jeho plachtící Kate by mohli vyprávět)

Když tohle p(r)ominu, jedná se o vysoce nadprůměrnou hru se skvělým příběhem, postavami, dialogy, hudebním doprovodem a prostředím, které Vás pomalu připravuje na události původních pěti epizod Life is Strange. Pokud jste nehráli dosud ani jedno, velmi doporučuji zahrát si nejdřív tohle, a potom Life is Strange, který je tuším dva roky starý.

Nebudete litovat investovaného času do této hry. Kéž by se to dalo rovněž říct o této recenzi, že? 😀

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa