První Magicový turnaj Karťušenkářů v Záležitosti 30.3 2019

Ahoj čuníci,

Tenhle článek bude i tak docela dlouhej, tak bych ho nerad ještě víc prodlužoval neužitečnou omáčkou okolo, tedy přejdu rovnou k věci – Chystám se napsat o historicky premiérovém turnaji Karťušenkářů v Záležitosti, který pro ostatní organizoval Tomáš a já. Pro přehlednost tento článek dokonce rozčlením do několika kapitol, takže začneme:

  1. Příprava a organizace

Někdy v říjnu jsme s Tomem začali znova hrát kartičky, o kterých jsem napsal spoustu reportáží, jelikož se to stalo oblíbenou kratochvílí našeho vzrůstajícího kolektivu hráčů. Dobře si vzpomínám na počáteční úvahy, které se datovaly někdy do listopadu, kdy jsme vágně našlapovali okolo tohoto tématu potencionálního budoucího turnaje, a odhadli jsme, že to nebude dříve než za rok. No, to jsme to odhadli docela mizerně.

Od ledna do března jsme stíhali hraní kartiček jednou či dvakrát týdně, nabrali nějaké další lidi, a úvahy se začaly přibližovat k mnohem dřívějším datům, ale příslovečným katalyzátorem se staly až Tomovy vyrobené kartičky, které jsme do poslední chvíle drželi v naprosté tajnosti, a i jeden z důvodů, proč je reportáž na tento turnaj napsána až s takovým zpožděním, je ten, aby to bylo skutečně překvapení pro všechny, tedy i pro Rojka, za kterým jedeme do Bratislavy – rovněž pod naprostým utajením.

Tom se jednoho večera pustil do tvorby našich vlastních kartiček, které reprezentují nás, co to chodíme hrát, či místa a věci s námi spojené, a časem mě zapojil do kreativního procesu. Každá jednotlivá karta prošla dobrými patnácti revizemi… od hnidopišských banalit typu „tady máš mezeru navíc, a v tomhle slovu jsou dvě f“ po hodinové diskuze nad schopnostmi jednotlivých karet, které měly vtipně vystihnout či parodovat jednotlivé členy naší skupinky hráčů.

Esaras, Michal a Radek udělali deal století se sodexo kartičkami, a ukecali nějakého čuníka v knihkupectví, že mu střelí sodexo lístky, když on nakoupí booster box (taková krabice kde je fakt hodně balíčků s těmito kartičkami) a prodá jim to za to. Tom vycítil příležitost, jak se dostat k prázdným boosterům, do kterých jsme chtěli zabalit naše vytvořené karty, udělat z nich ceny na turnaj a balamutit tak nic netušící čuníky do poslední chvíle. Esaras tedy dostal od Toma naprosto přesné instrukce, kterak mají boostery rozbalovat, a přestože musel něco tušit, neřekl nikomu nic, a za to dík.

Myslím, že dobré dva týdny jsme s Tomem probírali konečnou variantu každé karty. Chtěli jsme jich mít 15, jako jsou ve skutečném boosteru, takže kromě hráčů jsme vytvořili kartu mojí vodní dýmky, nebo Záležitosti, kam tyhle kartičky chodíme hrát. Další řehole byl samotný tisk. Kousek od místa kde pracujeme, je tiskařská firma, která nám to po několika peripetiích, úpravách a opravách vytiskla. Výsledek byl zdařilý, ale i tak jsme vzali pár sad navíc, protože nějaké karty se vytiskly s vadou, a chtěli jsme mít náhradní.Jeden páteční večer jsme se sešli u nás doma, dali vodnici, a započali s finalizacemi na těchto kartách. Všechno jsme roztřídili na třináct hromádek po patnácti, nahradili karty s vadou těmi povedenými, všechny karty dali do průhledných obalů, a ještě jsme si dali tu práci, že jsme jednotlivé kartičky chronologicky seřadili, podle toho, kdo se kdy připojil do našeho herního kolektivu. Navrch každý balíček byl i řazením unikátní – chtěli jsme, aby si každý otevřel tu svojí kartu jako poslední z celého balíčku, jenže boostery byly všechny víceméně identické, tedy jsme je označili lepíkem se jménem. Největší voser bylo lepení. Tom jel speciálně do Teska, aby sehnal lepidlo na hliník, a mazal se s tím dobrou hodinu. Byl od toho celej upatlanej, jadrně klel, nacpat do toho ty karty s obaly taky nebyl žádnej med, mezitím jsem mu vyčudil většinu vodnice, no bylo to náročné, nemyslete si!Následně jsem vyhrabal tlusté německé a ruské slovníky po babičce, a těmi jsme výslednou lepenici zatížili. Boostery vypadaly jako nové. Jenže ceny byla pořád ta menší část celé práce, ta větší byla organizace celého turnaje.

Věděli jsme, že šest lidí je minimum. Pokud se nepřihlásí alespoň šest lidí v jeden termín, musíme turnaj udělat jindy. Termín jsme stanovili na 30.3, jelikož další víkend jsme chtěli jet za Rojkem do Bratislavy a podarovat jeho i Kiku našimi boostery. Nakonec jsme vydojili slib účasti od šesti lidí – Kamila, Pavla, Peťi, Burita, Esarase a Anyho. Formát turnaje jsme vyhlásili jungle pub league aneb hraj cokoliv a tohle rozhodnutí nám asi Péťa po jeho hře o bronz doteď zazlívá, ale tak byl to první turnaj, neměli jsme srovnání, a nyní jsme moudřejší.

Tom přes moje protesty protlačil na turnaj sideboardy a sideboardování. Dokonce ostatním poslal skvělé instruktážní video, které velice dobře popisuje, na co je sideboard, kdy je dobré jej použít, a jak jej vytvořit. Rovněž jsme donutili všechny účastníky, aby nám poslali seznam karet, které budou hrát. Když jsem si prohlížel přihlášené balíky od těch šesti výtečníků, nabyl jsem dojmu, že většina to video ani neviděla, jelikož sideboard povětšinou sestával z karet, které se prostě nevešly do základu, a jejich vlastníkům bylo líto je nezařadit vůbec. Jeden z hráčů měl v sideboardu například kartu, která hledala karty… v sideboardu. Esaras s Peťou přihlásili do turnaje dva balíky – což se smělo – jeden mohl být do úvodní části a druhý do vyřazovacího pavouka.

  1. Průběh turnaje

Tom navrhl turnaj tak, že každý odehraje tři hry v základní skupině. První tři dvojice se nalosují náhodně, a dále se to bude párovat podle dosažených výsledků. Vytvořil fakt hezkou tabulku na velký papír, kde se zapisovalo, kdo s kým hraje, a jak to dopadlo – s dovolením jsme ji vylepili v Záležitosti. Každý hráč také dostal svůj vlastní malý výsledkový lístek, kam si zaznamenával výsledky svých her a bylo tam místo i na poznámky. Tom nechal od stejné firmy, co nám tiskla karty natisknout i moc hezké diplomy – za první tři místa i za účast.

Řekli jsme ostatním, že turnaj začíná ve čtyři odpoledne, ale s Tomem jsme se dohodli, že přijdeme dříve, abychom to mohli celé připravit, očíslovat herní stoly, vylepit tabulky, a zrekapitulovat pravidla (Tom udělal seznam pravidel, který měl asi sedmnáct bodů) jenže poté, co jsem všem opakovaně vyhrožoval, jaká zla a pekla je postihnou, když nepřijdou ve čtyři na začátek turnaje, přišli téměř všichni v půl jako my, nebo krátce po půl, takže jsme je zase vyhnali vedle, aby nás nerušili v přípravě. Jediný opozdilec byl Kamil, který prý musel doma počkat, než mu dopere pračka, navíc předchozí den popíjel do rána, což nebylo zrovna šťastné, ale tak nařizovat abstinenci před turnajem úplně nemůžeme. Zatím!Půjčil jsem si od Proxyho gumovou masku Hitlera, s níž jsem před zahájením sehrál scénku a pak z ní vylosoval první tři dvojice soupeřů, kteří si způsobně přesedali k připraveným očíslovaným místům, a konečně se mohlo začít.

Následně budu čerpat z osmi stran textu, které jsem si heslovitě zhotovil v době konání turnaje.

První kolo – Esaras vs Peťa

Toto byl souboj dvou hráčů, kteří si speciálně na tento turnaj postavili nové balíky. Esaras vybudoval velice solidní červenou fritku a jeho jediný zájem byl nasypat do soupeře spousty blesků, snížit počet jeho životů na nulu, a velkopansky ignorovat cokoliv, co nešťastný oponent vyloží.

Peťa postavil balíček, který byl založen na vykládání spousty speciálních landů jménem Gate. Každá gate dávala dvě různé many, měl tam karty, co hledaly další gate, nebo bytosti, které profitovaly z počtu těchto landů na stole. Rozhodně uděluji plusový body za originalitu.

Peťa nehrál vyloženě pomalý balíček, ale proti Esarasovi neměl příliš šancí – sice vykládal brány, ale nemohl zabránit zraněním, které mu bleskolord Ese neustále uděloval. V první hře se držel ještě poměrně slušně, druhá hra byla za pár minut skončená. Esaras – Peťa 2:0

První kolo – Any vs Burito

Bitka Anyho a Buríta nabídla střet odvěkých rivalů: Goblini kontra Merfolkové! Oheň proti vodě! Chtěl bych říct, že Any dal Burítovi lepší startovní pozici tím, že hrál ty merfolky dvoubarevné, ale Buríto gentlemansky odmítl výhodu zařazením černé. Předtím hrál tu černou v goblinech a nebylo to úplně zlé, ale na turnaj tu černou významně redukoval a hrál tam pouze čtyři karty, které tu černou manu potřebovaly. Probíral jsem se Burítovým decklistem a nevěřil svým očím – jelikož dále zařadil deset dvoubarevných man (a jak víme, dvoubarevné many mají většinou nějaký handicap) kvůli tomu, aby zahrál (dle mého názoru) průměrné až podprůměrné legendární gobliny, které tam hrál povětšinou dvakrát, (ti níže) zatímco toho, co fakt za něco stál (Krenko) pouze jednou. Všichni se shodneme na tom, že goblini jsou silní. Esaras by řekl, že to je broken shit, a v Hearthstonu by se to nestalo, ale jevilo se mi to tak, že Buríto chce dát touto (dle mého) degradační úpravou ostatním férovou šanci na vítězství.Využil Any tuhle férovou šanci? No, ani moc ne. Burito sice rekrutoval pár mizerných goblinů, ale pořád měl k dispozici i dost dobrých goblinů a souboj s defensivně laděným Anyho balíkem byl jako kopání do zavřených dveří – když do nich budete kopat dostatečně dlouho, jednou prostě povolí. Nejhorší metla pro Anyho armádu byl Goblin Sharpshooter, který mu rozvrátil defenzívu a další goblini jej dorazili. Druhá hra byla v podstatě o tom samém. Any se sice vytrvale bránil za pomocí různých preventů, ale nejlepší obrana není obrana, nýbrž útok. A je velmi obtížné přejít do útoku proti něčemu tak naprosto ofensivně laděnému jako jsou goblini. Ty dvě hry trvaly sice déle než Ese proti Peťovi, ale né zas tak o moc. Any – Burito 0:2

První kolo – Pavel vs Kamil

O čem jsem ještě nemluvil, bylo Tomovo brilantní načasování. Tom myslel na všechno – jak maximálně dlouhé může být jedno kolo, kolik minut bude na přestávku, kolik na kuřpauzu, kdy bude vyhlášení a předání cen… no a celé mu to končilo okolo půlnoci. Víte proč? Protože na jedno kolo – ano, bavíme se zde o dvou, maximálně třech partiích dvou hráčů – vyčlenil celou JEDNU HODINU. Přišlo mi to naprosto přemrštěné a taky jsem to řekl a ještě párkrát zopakoval. Když dohrál Ese s Peťou za deset minut, a Any s Burítem za patnáct, měl jsem chuť jít za Tomem, a říct mu vidíš, měl jsem pravdu, bylo zbytečné tam dávat hodinu na jeden zápas základních skupin, jenže jsem nešel, protože ještě nedohrál Pavel a Kamil, a když dohráli, tak jsem za ním taky nešel, a víte proč? Protože jejich zápas trval bez pár minut skutečně Tomem predikovanou, mnou nečekanou, nekonečně dlouhou, mizernou HODINU.Oba totiž hráli artefaktové kontrolní balíky, navrch ani jeden nijak zvláště nepospíchal – Kamil byl ještě stále gumový po včerejší pijatice, a Pavel dlouze přemýšlel, než něco zahrál. Sledovat jejich zápas bylo jako sledovat šachy ve slow – motion. Pavel začal solidní 5/6 létajícím džinem a vypadalo to, že do čtyř kol zvítězí, jenže Kamil se nedal a vytasil se s golemem, který zařídil, že Kamilův počet životů se již nemohl hýbat nahoru ani dolů. Pavel si nechal zavolat rozhodčího a sdělil nám, že má organizační problém. Když jsme se ho zeptali jaký, žertem prohlásil, že Kamil je kunda. Kamil si chtěl tento titul udělovaný Pavlem opravdu zasloužit, a tak brzy vytlačil na bojiště Blightsteel Colossusa, nezničitelné 11/11 monstrum s tramplem a infectem, které mu následně zajistilo hladké vítězství.

Zatímco ostatní měli dohrané zpravidla obě hry, Pavel s Kamilem začínali teprve druhou.  Tam si Pavel dával větší pozor, co Kamilovi dovolí zahrát, a byly k vidění i nějaké counterspelly z jeho strany. Když se mu finálně přestalo líbit rozložení styl na bojišti, prostě všechno spláchl jednou ze svých oblíbených vraceček a jelo se od začátku. V této hře poprvé spatřilo světlo světa i Pavlovo ultimátní kombo, kterým v průběhu turnaje nasral nejednoho soupeře: Tinker a Darksteel Colossus, který dokázal vyklopit přes sol ring klidně v druhém kole. Každopádně v této hře s Kamilem mu to nepřišlo nijak brzy, to by netrvala tak zatraceně dlouho. Kamil začínal tahat za kratší konec provazu a pronesl ponuře: „To jsem udělal špatně.“ Na to kontroval Pavel: „Tak to špatně dokonči!“ A taky, že jo! Kamil se snažil vyložit svého Kolosa z plesnivé oceli, vypotil na něj přesně jedenáct man a tolik se radoval, jenže Pavel mu do toho hodil vidle a s ďábelským výrazem mu úlisně sdělil: „tak tys zaplatil jedenáct man? Tak zaplať ještě jednu!“ Kamil tedy opuchl o kolosa i o šanci zvítězit 2:0 a Pavel se vrátil do hry.

Třetí hra byla kratší než ty dvě předešlé, jelikož Pavlovi přišlo jeho kombo wombo brzy, a Kamil neměl adekvátní odpověď. Pavel – Kamil 2:1

 Druhé kolo – Esaras vs Burito

Druhé kolo nabídlo souboj vítězů z kola prvního. Popravdě jsme si s Tomem mysleli, že pokud někdo může konkurovat Esarasovi, bude to právě Buríto. Jejich hry budou hodně těsné a hodně rychlé, nakolik oba hráli rychlé červené agresivní balíky. První hra byla v jasné režii Esarase, který  – jak mám doslovně uvedeno v poznámkách – „vyfajroval Buríta do řiti.“

Druhá hra byla o dost vyrovnanější, Buríto dokonce zahrál nějakou schopnost jednoho z těch podprůměrných legendárních goblinů, a mohl by Eseho vtipně dodělat jeho vlastním bleskem, jenže… už na něj neměl manu. Esaras si bere kolo navíc pomocí karty Final Fortune a Buríta doráží – opět velice rychlé hry. Esaras – Burito 2:0

Druhé kolo – Pavel vs Peťa

Tenhle souboj měl zvláštní příchuť. Měsíce zpátky se Peťa s Pavlem na něčem dohodl v rámci kartiček a porušil to. Byl úplně první, kdo to porušil, a Pavel to bral jako velkou újmu, dokonce v malování namontoval jeho hlavu na tělo Jaimeho Lannistera a Peťa dostal přízvisko Dealbreaker. Na obou bylo vidět, že fakt chtějí toho druhého porazit, jako spravedlivou odvetu za dealbreaking / nameshaming. Přesto oba postupovali pomalu a rozvážně. Pavel měl hodně many, ale žádné kloudné karty, které by mohl zahrát, Peťa na tom byl o něco lépe a tak vyhrál první hru.

Ve druhé hře to minulému vítězi přišlo mizerně, a tak tam jen rezignovaně seděl, lízal karty a čekal na smrt. Pavel se opět dokázal vrátit z nepříznivého stavu na remízu.Třetí hra byla zajímavější: Vypadalo to, že Peťa to má slušně rozjeté a zvítězí, ale Pavel si snad v posledním možném kole vytáhl Tinker, a zahrál svoje brilliant shit – move combo s golemem. Jenže ani ten nedokáže rozhodnout, Peťa má velkou převahu, útočí do Pavla za 20, dostává za 18, Pavel má dva životy, a vypadá to, že v příštím kole zakokrhá. Peťa si nechá jednu příšeru na obranu proti nezbednému kolosovi, ale už si nepřečte, že kolos má trample, a že jedna příšera mu stačit nebude. Peťa se tedy bohužel vlastní nepozorností připravuje o výhru a má z toho vyloženě pohřební náladu. Prohrát hru není nic moc, prohrát vlastní chybou fakt nasere, ale když ještě k tomu přičtete, že soupeřem je Pavel, tak to už je too much to handle.  Pavel – Peťa 2:1

Druhé kolo – Any vs Kamil

Druhé představení merfolků pod vedením Anyho, a artefaktových čuníků pod vedením Kamila nabídlo zajímavou poziční bitvu, aneb když hraješ s Kamilem, nehraješ krátce. Any má výhodu, když vytasí čuníka, který dává kartu do ruky za každou útočící příšeru. Kamil vytlačí svého obávaného kolosa, kterého Any neutralizuje preventícími kartami. Kamil se snaží zachránit Platinovým andělem, aby mohl úvodní hru ještě o kus protáhnout, ale pokud někdo má zrovna pádnou odpověď na artefakty, tak je to Any – Platiňáka ničí, a nic už mu nestojí v cestě za první výhrou.

Druhá hra je podobná té první. Kamil působí unaveně z pitky předchozího dne, ale i tak se statečně brání asi dvacet minut, než ho Anyho merfolci konečně ubodají trojzubci. Any – Kamil 2:0

Třetí kolo – Esaras vs Pavel

Po kratší pauze pružně pokračujeme třetím kolem. Doposud dominující Esaras hladce vyhrává nad Pavlem první hru, ale ve druhé narazí na kombo s Tinkerem a golemem, a Pavel si potřetí vynucuje rozhodující duel, ve kterém to ale Esemu přijde velice slušně a vybleskuje Pavla ze scény. Pavel si alespoň do svého turnajového lístku nakreslí Esarase s bleskem v ruce, matematickou značku rovnítka a ukázkový vulgární kosočtverec, který má symbolizovat, co že to ten Esaras jako teda je. Přesto je nutné zmínit, že Pavel byl první, kdo Esemu sebral nějaké body.  Esaras – Pavel 2:1

Třetí kolo – Burito vs Kamil

Pokud měl Kamil nějakou šanci, byla proti Pavlovi či Anymu větší, než proti Buritovi. První hra je sice pomalejší, ale Kamil je opět velice záhy zatlačen do defensívy, ze které se již nevymaní.Buríto navíc disponuje goblinem, který za obětování jiného goblina zničí artefakt, což je proti Kamilovi neuvěřitelně silná karta. Ve druhé hře přijde Buritovi Piledriver a je vymalováno.  Burito – Kamil 2:0

Kamil se tedy s turnajem loučí po třech porážkách. Hrozně rád bych napsal, že za jeho výsledek může nesoudná pitka, kterou absolvoval o den dříve, místo toho, aby se připravoval na nejdůležitější událost našeho milénia: tento turnaj. Jenže to není tak. Kamil prohrál, protože podcenil přípravu. Vzal svůj balík, se kterým uhrál několik slušných výsledků v multiplayeru, a ten stejný balík přihlásil na duel. Jeho problémem bylo, že byl pomalý, a pokud mu nepřišla ta karta, která dávala nezničitelnost jeho artefaktům, tak i lehko zranitelný. Nicméně jsme rádi, že se turnaje zúčastnil a doufáme, že ho uvidíme i na tom příštím, až zase nějaký zorganizujeme.

Kamil vyjádřil přání jít domů, což nás mrzelo, jelikož i za poslední místo jsme měli naplánované kartičky a diplom, ale nechtěli jsme mu to říkat dopředu. Kamil nebyl naštvaný, že skončil poslední, byl prostě jen velice, velice unavený a bylo vidět, že nemá cenu ho tahat za nožičku a nutit ho zůstávat na turnaji, ze kterého vypadl, zatímco on chtěl být nejradši doma v posteli.

Třetí kolo – Peťa vs Any

Make no mistake, tady se hrálo o postup do vyřazovacích bojů! Any měl lepší startovní pozici, jelikož zvítězil proti Kamilovi, zatímco Peťa prohrál s Pavlem i Esarasem, ale pokud by Peťa dokázal zvítězit 2:0, postupuje on! Přiznám se, že tuhle hru jsem tolik nesledoval, ono člověk nemůže být na několika místech současně, nicméně Peťovi se husarský kousek skutečně podařil. Any ve druhé hře trpěl akutním nedostatkem modré many, a pokud nemáte v merfolcích modrou manu, je to jako kdybyste chtěli udělat sněhuláka, a neměli k tomu…no… sníh. Peťa – Any 2:0

Anyho to trochu mrzelo, jelikož vítězství proti Kamilovi mu nalilo optimismu do žil, a najednou uvěřil tomu, že postup do vyřazovacích bojů by mohl být reálný, rval se o něj, bohužel to dopadlo pro něj takto, a obsadil tedy konečné páté místo. Anyho bych chtěl za dvě věci pochválit: 1/ Včasný příchod, zrovna u něj jsme se toho s Tomem báli nejvíc, nakolik má posunutý čas, kdy vstává a chodí spát, a když nám půjčoval balíček ke kontrole, měl ho vzorně seřazený přesně podle decklistu, který jsme si vytiskli předtím – nebyla povinnost to takto mít, ale významně nám tím usnadnil práci. Any byl v průběhu týdne takový zádumčivý a bez nálady, jak se sám přiznal, ale na turnaji viditelně pookřál a přestože nepostoupil, tak si celou akci užil a byl tam s námi rád, už jen proto, abychom někomu zlepšili den, mělo smysl to dělat a bylo hezké pozorovat jeho proměnu zpět v toho sdílného, veselého Anyho, jak ho známe.

Turnaj dospěl do vyřazovacích bojů. Esaras uzmul zapůjčenou masku Hitlera, udělal si s ní pár fotek a poslal to přítelkyni, která mu škrobeně odepsala: „Když jsem říkala, že nemám moc tvých fotek, nemyslela jsem tím zrovna tohle.“ Esaras nám to přečetl a všichni jsme šli do kolen. Heslem turnaje se jednoznačně stává: „V příštím kole bych vyhrál /bys zdechl/ bych tě dorazil/ doplň podobné. Tato věta se objevovala s železnou pravidelností napříč hráčským spektrem, a nelze ani odhadnout, kolikrát byla tato prázdná výhružka reálně proveditelná, ale četnost jejího vyslovování z ní udělala pouze úsměvnou karikaturu.

První semifinále – Burito vs Pavel

Toto byla poslední hra, kde se proti sobě utkali hráči, kteří spolu ještě nehráli. Burito v úvodní hře vytasil Warren Instigatora, což je goblin, který po útoku tahá dalšího goblina rovnou do hry. Jo, a má double strike. Takže když projde, tahá ty gobliny dva, a to už je docela pešek. Pavel sice vytáhl svého tradičního golema, ale příliš pozdě – Buríto nashromáždil značnou početní převahu a utloukl Pavla čepicemi.Pavel to však nezabalil, nasajdoval nějaké karty a a tentokrát vytáhl golema mnohem dříve. Golem s chutí posvačil pár goblinů a Pavel si vynutil prodloužení. Buríto však potvrzuje roli favorita, a když se během dvou kol neobjevuje zlopověstný golem, nemají goblinské hordy s Pavlem příliš práce. Pavel si do poznámek kreslí postavičku Buríta a vedle něj další pičku. Buríto postupuje do finále, Pavel se utká o bronz. Burito – Pavel 2:1

Druhé semifinále – Esaras vs Peťa

Zde si mládenci střihli repete úvodního kola. Na začátku to jako repete i vypadalo. Ese to zahrál profesorsky, vyšlo mu to na kartu přesně, a doráží Peťu finesou s Fireblastem.Druhá hra vypadá, že bude mít podobný průběh, Peťa se však vzepře připravenému rozsudku smrti, zruší Esemu Final Fortune, kterým si chtěl přidat kouzlo navíc, doplní si zdraví a rovněž posílá jejich vzájemnou partii do prodloužení. Je fajn, že v boji o postup žádný zápas neskončil jednoznačně 2:0 – je vidět, že boj o špici už byl hodně vyrovnaný, a vyhrát mohl kdokoliv. Červené balíky byly však přeci jen favorizovány pro svoji rychlost a útočnou sílu, a toto potvrdil Esaras i v rozhodující třetí hře, kdy se stává druhým finalistou. Esaras – Peťa 2:1  

Boj o třetí místo – Pavel vs Peťa

Jednoznačně nejemotivnější zápas celého turnaje. Peťa měl Pavlovi co vracet, ten zase chtěl skončit třetí a odstavit od bedny proklínaného „Dealbreakera.“ Utkání o třetí místo sledovali všichni zúčastnění, kromě samozřejmě Kamila, který se již před vyřazovacími boji se všemi rozloučil a odkráčel k domovu.

Peťa si již před zápasem stěžoval na neférovost komba Tinker + golem. Pavel byl hotov uznat, že je to zavrženíhodná kokotina, ale jelikož jsme to nezakázali ani po inspekci jeho balíku, a jelikož cílem turnaje je vyhrát, a tato věc k vítězství značně pomáhá, neviděl důvod to nehrát. Eseho nebo Burítův balík také dokáží vyhrát ve třetím nebo čtvrtém kole, když to ideálně přijde. Peťa protestoval, že Tinker a Sol ring jsou na seznamu zakázaných karet pro formát Legacy, jenže náš turnaj není a ani nikdy nebyl inzerován ve formátu Legacy, ale ve formátu Pejsek a kočička vařili dort.

V první hře Pavlovi přišlo toto pokálené kombo poměrně rychle a přes Peťovu vzrůstající nechuť opět protlačil golema a vyhrál. Druhá hra byla dlouhá a vyrovnaná, Peťa na stůl naházel spoustu gate landů, udělal z nich příšery, vykuchal Pavla a posunul utkání do rozhodujícího kola. Ještě předtím velice důkladně zamíchal Pavlovi balíček.

Důsledkem toho bylo, že Pavel dostal Tinker a Sol ring, a ve druhém kole přišel na stůl opět nenáviděný golem. Peťa bezmocně flákl s kartami o stůl a o třetím místu bylo tímto rozhodnuto. Turnaj se konal 30.3, Pavlovi bylo ten den 30 a skončil 3, jak vtipně podotkl Tomáš. Na Peťu zbyla nelichotivá brambora, ale mnohem víc než čtvrté místo jej sral způsob, kterým Pavel vyhrál, a že to byl zrovna on, kdo ho porazil. Přesto zachoval dekorum a po prohře mu sportovně podal ruku.  Pavel – Peťa 2:1

FINÁLE – Burito vs Esaras

A máme tady finále, v pohodlné časové rezervě cca tři hodiny před půlnocí. Burito proti Esemu byla opět repríza základní skupiny a všichni se shlukli, aby sledovali, kdo si odnese vítězné vavříny. Esaras byl mírným favoritem už jen kvůli tomu, že jejich první střetnutí přesvědčivě opanoval 2:0, přestože šlo o velmi vyrovnané hry, a přesně takové hry nabídlo i finále.

Buríto se překvapivě ujímá vedení, když mu Esaras nechal živého instigatora, se kterým si nasypal silné gobliny do hry a přejel ho. Esarasova strategie byla „je mi jedno co máš na stole, here, take this lightning in your face!“ Jenže u těch goblinů to nejde takhle dělat, tam je potřeba zrušit ty cílové karty, a někdy je skutečně lepší zbavit se klíčového goblina, než bezduše solit vše do protivníka, a myslím, že Esaras to díky výsledku první hry pochopil. Buríto mimochodem vyhrál o jeden jediný život.

Druhá hra se stane jasnou záležitostí Esarase, který kopíruje svá drtivá vítězství ze základní skupiny, a stejně jako boj o třetí místo, i tady musí výsledek rozhodnout třetí střetnutí.

Třetí hra byla překvapivě pomalejší z obou stran. Esaras umístil nějaké blesky, Buríto nějaké gobliny, ale rozhodně né tolik, aby Esarase brzy dodělal. Esaras se třinácti životy zahrál kartu, která všem zahodí celou ruku, a všichni si líznou sedm nových karet, jelikož neměl na ruce již žádné blesky, a toto mu přišlo jako elegantní způsob, jak Buríta, který se potácel nad hrobem, dodělat.

Jenže Buríto ukázal, proč je smrtící nechat goblinovi ve čtvrtém kole líznout sedm nových karet, zvláště když měl na stole goblina, který ostatní zlevňuje o jednu bezbarvou, a dává jim haste – tedy mohou útočit okamžitě po příchodu do hry. Buríto tam nasypal pár goblinů, zaútočil se vším, a decimaci překvapeného Esarase završil dvěma vlastními blesky, které vytáhl ze sideboardu, aneb eat your own medicine.

Esaras bohužel špatně vyhodnotil situaci. Je kruté říct, že daroval Burítovi vítězství, ale jelikož jsem viděl, co měl Burito v ruce před tím, než mu Esaras umožnil ruku zahodit a nalízat sedm nových karet, jsem přesvědčen o tom, že tato karta rozhodla nakonec hru v Eseho neprospěch. Burito by ho určitě v dalších dvou kolech neporazil, neměl čím. Esemu stačilo být trpělivý, ale na druhou stranu, kdo čeká, že dostane za 13, když v předchozím kole ještě soupeř nic moc neměl.  Burito – Esaras 2:1

  1. Vyhodnocení

Turnaj tedy skončil výhrou Burita, který trochu překvapivě porazil Eseho ve finále, a tím mu vrátil prohry ze základní skupiny.

Následně jsme s Tomem opět surově vyhnali všechny účastníky ven, a nacvičovali, jak přesně kdo má stát při předání diplomu, jak budeme rozdávat naše vyrobené boostery, kdo to bude fotit a kdo točit. Za pomoc s tímto děkuji čišníku Michalovi, který natáčel celou ceremonii předávání diplomů.

 

Šesté místo tedy obsadil Kamil, kterému stále dlužím diplom, snad v pátek nezapomenu mu ho předat. Ke Kamilovi a jeho působení na turnaji jsem se již vyjádřil v odstavci po jeho poslední odehrané hře, takže na tomto místě bych mu ještě jednou chtěl poděkovat za účast a participaci. Věřím, že nabral několik cenných poznatků jak stavět balíček na turnaj, a třeba je zúročí v turnaji příštím.Páté místo obsadil Any, jemuž vyřazovací boje utekly o jedno vítězství nad Peťou ve třetím kole. Any byl mimochodem jediný, který pojmenoval svůj balíček – Mer the folk be with you. Všichni ostatní poslali do turnaje nounejmáky, a jména jsme jim museli přiřazovat sami. Anyho problém byl v tom, že ti Merfolci byli příliš defenzivní a klidně by se obešli bez té zelené. Ano, zelená mu sice přihrála několik prevent karet, které jej spasily proti různým bestiím v soupeřově armádě, ale zastávám stejný názor jako Tomáš – pokud do balíku zařadí více vraceček a counterspellů, nebude potřebovat ani preventy, ani zelenou. Do duelů určitě ne.Bramboru bral Peťa, jak jsem zmínil výše. Peťovi bych chtěl vyjádřit uznaní za originální a slušně sestavený balík. Nejsem si jist, jestli byl úplně do dvojky, jelikož s rychlými balíky typu Esarase a Buríta si poradit nesvedl, a pokud Pavlovi přišlo to zlopekelný kombo, tak bylo taky hotovo. Přesto se mi líbila ta myšlenka toho balíku, a to, že si dal práci a čas aby na turnaj vytáhl něco, s čím všechny překvapil. Originalita se cení.Pavlovo třetí místo bylo pro většinu překvapení. Věčný otloukánek, kterého kolektiv společně s chutí solí, dokázal, že když má proti sobě pouze jednoho soupeře, umí zahrát lecos. Pavel byl jedním ze dvou hráčů, který nikdy neprohrál dva nula, a většinou dokonce dokázal otočit stav utkání ve svůj prospěch. Není třeba ho démonizovat za kombo Tinkeru a golema, jelikož Pavel s ním neporušil pravidla – my jsme to legitimizovali. Nedokážu odhadovat, kolik utkání by Pavel vyhrál bez tohoto komba, je zbytečné to rozebírat. Zamyslíme se nad tím, já bych to viděl tak, že příště karty co jsou zakázané v legacy, by se mohly hrát na našem turnaji, ale pouze jedenkrát. Myslím, že takové rozhodnutí by bylo docela fér.Esaras chtěl fakt vyhrát a udělal pro to všechno. Jednoznačně se na turnaj nejlépe připravil. Vytvořil zcela nový balíček, se kterým slavil fenomenální úspěchy. Potom stačilo jedno chybné rozhodnutí a měl po vítězství. Ese hrál konstantně dobře, jen bych zmínil potřebu dávat si pozor na malé příšery, které mohou způsobit velké problémy, jak mu názorně předvedl Buríto ve finále. Ese si udělal poměrně slušný sideboard, ale nevzpomínám si, že by ho vlastně použil. Myslím, že do odvety na finále určitě ne, a možná měl, ale nechci to zpětně hodnotit víc, než jsem již udělal.Burito rozhodně patřil k adeptům na popřední příčky, přestože k jeho mutaci goblinů mám značné výhrady, zvláště konečná podoba začlenění černé mi přišla mimo, ale i tak zvítězil. Goblini jsou jedním z nejrychlejších tribe decků a dokáží si poradit překvapivě s velkým množstvím problémů. Pokud někdo vyčistí stůl, tak mají problém, ale nikdo nebyl dostatečně rychlý, aby něco takového Buritovi provedl.

Buríto své vítězství komentoval holou větou „Papinův balík vyhrál“ Ale už dávno to nebyl můj balík, to možná na začátku, když jsem mu to postavil. Pokud bych to hrál já, tak tu černou hodím doprdele, není tam zhola k ničemu. Ty 2×2 goblini, kteří potřebují černou na vyvolání, by putovali taky do pekla a dal bych tam nějaké lepší, mám averzi vůči těmto konkrétním kartám, ne vše co je legendární je i dobré, a toto podle mého názoru dobré není. Žádná z těchto karet Burítovi nerozhodla hru, ani ji nějak významně neovlivnila.

Jenže já jsem to nehrál, hrál to Buríto, hrál to takhle, a stejně vyhrál. A to o něčem svědčí, tedy bych mu chtěl pogratulovat k prvnímu místu.

Po vyhlášení výsledků následovala rozbalovačka boosterů, a tady bych rád nechal mluvit video, jelikož tahle reportáž má už deset stránek, je to dlouhé a už to nechci víc prodlužovat. Vše co uvidíte, je autentické. Nikdo neměl do poslední chvíle potuchy, co je v boosterech čeká, a jelikož první tři dostali i normální boostery, tak například Pavel, který si nejdříve rozbalil normální booster, naprosto nechápal, o čem se ostatní baví. Bylo to k popukání.

A tak skončil náš turnaj. Pokud chce někdo něco doplnit, má prostor v komentářích pod článkem, budu jedině rád, jelikož jsem to psal z vlastní perspektivy, a každý z účastníků to viděl trochu jinak a měl i trochu jiný turnaj.

Myslím, že to byl úspěch. Tom zvládl bravurně celou organizaci i výrobu kartiček, já se snažil mu to neposrat a občas přispět něčím hodnotným do výsledného snažení, snad se to povedlo.

Všem se to líbilo, kartičky, které jsme vytvořili, rozdaly spoustu radosti a smíchu, a nám se splnilo přání, se kterým jsme do toho šli. Doufali jsme, že nebude nikdo nasranej, jak jsme ho vypodobnili, že všichni pochopí nadsázku a satiru, a že nedostaneme vytknuto, že hlavní cenou je vlastně něco, co má hodnotu pouze sběratelskou.

Vím, že jste na tenhle článek čekali dlouho, a snad to čekání stálo za to. Podařila se nám výjimečná věc: Scházet se 1 – 2x týdně s železnou pravidelností na jakoukoliv aktivitu a ve velkém počtu je v dnešní době povětšinou utopický sen. Organizace turnaje je ještě o pár levelů jinde. Nám se povedlo to zorganizovat, většině z Vás se povedlo zúčastnit. Snad se příště zúčastní i ti, kteří na tento turnaj z nějakých důvodů nemohli. Rádi bychom uspořádali turnaj pro osm lidí, ale zatím je to hudba budoucnosti.

Takže pac a pusu Karťušenkáři, we did good. Jako bonus tady máte ty naše kartičky, kvůli kterým bylo tolik povyku, no a pak ještě nějaké další foto! 🙂 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa