Game of Thrones s08 e05: Jaká matka, taká Katka, všechno hoří, slušný jatka!

Těpic čuníci,

Pijer mi napsal, že mi nezávidí, až budu psát tenhle článek, doteď jsem nepochopil proč, však to byla vtipná epizoda a určitě lepší než ta předchozí, protože v této nezemřela žádná Missandei. Jsou věci, co se mi líbily, jsou jiné, které se mi nelíbily, pojďme na to.

Varys se snaží prostřednictvím malé holky přimíchat Dany do jídla Gutalax (večer chutná, ráno pomáhá) ale Dany nic nežere a tak má smůlu. Víte, tohle je ale hloupé. Přijde mi, že lidem, kteří dělají tento seriál, přerostly skvělé postavy Littlefingera a Varyse přes hlavu a tak se rozhodli je naprosto nelogicky a zbytečně zabít.Začneme Littlefingerem. Já vím, nepatří to do tohoto dílu, ale slibuji, nebude to dlouhý. Littlefinger ví, že Bran má na něj kompro a na Winterfellu už není bezpečno. Přesto tam ještě několik dnů zůstane a umře potupnou smrtí, kdy klečí a brečí před Sansou, než mu Arya podřízne krk. Littlefinger byl hodně věcí, ale nikdy nebyl hlupák, přesto tohle bylo naprosto hloupé a nežeru jim to. Jasně, někdo může nabídnout, že si byl sám sebou moc jistý, a nečekal, že takhle dopadne, zvláště poté, co Starkům vyhrál bitvu Bastardů, ale mně se prostě konec této postavy nelíbil.

To samé Varys. Varys zopakoval jen to, co dělal v první sérii, vzpomínáte? Tenkrát chtěl nechat otrávit Daenerys vínem a bylo by se mu to i povedlo, kdyby nezasáhl Jorah. A víte, odkud to dělal? Z jiného kontinentu! Nyní se pokouší o něco podobného, a sedí pouze v jiné místnosti, než jeho zamýšlená oběť. To je ale bezbřehá pitomost!Varys se snaží ukecat dorazivšího Jona, aby flek největšího šéfise ve Westerosu převzal on, protože u Targaryena je to dycky hod mincí, a u Daenerys to začíná vypadat, že mince dopadne pokakanou stranou navrch. Jon si ale pořád naivně myslí, že Daenerys je v cajku, a že to bude supr čupr best kvína of the universe pro pleby i nóbl klacíky.

Tyrion mezitím napráskal Varyse. Docela ošklivý, vzhledem k tomu, že mu Varys zachránil kejhák na konci čtvrté série a propašoval ho do Pentosu. Jenže Tyrion potřebuje u blondýny nahrabat plusový boďasy a tak jí prostě řekne, že Varys jí zradil. Neřekne jak, důkazy rovněž nepředloží, je to dost mizerné obvinění postavené na hliněných nohou, ale Dany to evidentně stačí. Tyrion stejně dostane pojeb, protože Varysovi vyzvonil Jonův původ, místo toho, aby se o tom nejdřív poradil s ní. Daenerys je v posledním tažení, nejí, nespí, je rozcuchaná s kruhy pod očima a začíná se jí zmocňovat tradiční choroba všech despotů – paranoia.

Nad Varysem spadla klec a Grey Worm s dvěma uzenými hochy mu přišli nasadit klepeta, protože to je nový dress-code pro rande s královnou. Varys si sundá všechny prsteny, spálí poslední dopis a odevzdaně následuje černý hochy do jeskyně, kde na něj čeká Dany a její parta. Dany vyjmenuje všechny svoje tituly, protože už to za ní nikdo jinej neudělá, akorát si u Mother of Dragons poplete plurál se singulárem. Tyrion se aspoň férově přizná, že ho naprášil on, ale Varys mu to ani nemá za zlý, jen doufá, že se mýlí, a že Dany nebude taková big bad bitch, za jakou ji považuje.Dany ho samozřejmě odsoudí k smrti. Nejen, že mu nedá možnost se bránit, ale neřekne mu ani, za co ho odsuzuje a ještě ho ojebe o možnost říct poslední slova. To i ta Cersei byla lepší. Targaryenská justice je ještě horší soudní systém než Volksgerichtshof Rolanda Freislera nebo Moskevské procesy Andreje Vyšinského. Každopádně Varys byl upálen, protože se nehodil do krámu ani Daenerys, ani scénáristům. Fakt škoda. Zbývá v poslední epizodě zjistit, kdo všechno od něj dostal dopis o Jonově pravém původu a jaký to bude mít dosah a následek. Jon kouká na popravu jako sůva z nudlí, ale neřekne nic.

Tahle epizoda bude hodně o pálení. Varys nejdřív spálil dopis, potom byl spálen sám. Grey Worm dostal od Dany poslední věc, co zbyla po Missandei – otrokářský obojek, a také ho daroval ohníčku, a tím rozhodně nekončíme.

Následuje konverzace Jona a Dany. Dany tradičně brečí, že jí tady nikdo nemá rád, a že Jon je stále moc populární navzdory tomu, že provedl učebnicový ghosting Ghosta v předchozím dílu. Snaží se Jona vmanipulovat do přesvědčení, že za všechno může Sansa, a že ona má podíl na smrti Varyse úplně stejný jako Daenerys. To je tak otřesná argumentace, že to snad ani ten ňouma Jon nebaští a snaží se promptně změnit téma hovoru tradiční líbivou omáčkou o tom, jak jí miluje a jak bude vždycky jeho královna.

Dany chce porazit chmury a malomyslnost nějakou živelnou muchlovačkou, ale synoveček je opět sexuálně zdrženlivý a nechce se účastnit navrhovaného incestu. Myslím, že tohle byla pro Daenerys poslední kapka. Ve velmi krátké době přišla o Joraha, o většinu Dothraků a Unsullied, o druhého draka, o Missandei, o přednostní právo na trůn a teď ještě ke všemu i o Jonův chobot, který jeho majitel zarytě odmítá vytasit. No kurva, to je den! Tohle si někdo šeredně odskáče!Tyrion se snaží ukecat Daenerys, aby nepálila tisíce nounejmáků v Kings Landing, a když začnou zvonit zvony a brány se otevřou, znamená to, že město se vzdalo. Jenže pokaždé, když se Tyrion snaží něco vyjednat, skončí akorát u toho, že je mu něco vyčítáno – tentokrát chycení jeho bratra Jaimeho, který se chtěl dostat do Kings Landing na tajňáka a naposledy pomuckat Cersei, dokud je ještě naživu. Nevím, jak za tohle může Tyrion, ale to je jedno, dostane ultimátum, že další fail bude poslední, což i diváka s chabou imaginací nakopne k myšlence, že se současným mentálním rozpoložením dračí vladařky to pro Tyriona značí stejný osud, jaký potkal Varyse.

Tyrion se touží dostat k zajatému bratrovi, který si opět střihne svojí oblíbenou roli spoutaného trestance u kůlu. Tyrion se nejdřív snaží na pár Unsullied, kteří ho hlídají, mluvit Valyrijsky, ale moc mu to nejde. Stráž ho nakonec setře prohlášením, že oni mluví obecným jazykem. Ok, tohle mi někdo vysvětlete – Missandei strávila týdny, než naučila Grey Worma mluvit obecným jazykem, jaktože všichni jeho podřízení to umí taky? To dostali nějakou brožuru? Kapesní slovník? Večerní školu? Obrázkové leporelo? Prezentaci v PowerPointu? Tohle nedává moc smysl, že ne?

Tyrion osvobodí Jaimeho, přestože pokud se to dozví Queen Bitch, zcela jistě propadne hrdlem, ale líbilo se mi, že i v této turbulentní situaci, která zbylé Lannistery postavila na opačnou stranu barikády, chce Tyrion zachránit bráchu i ségru a s pomocí Davose naplánoval jejich útěk po moři. Jaime slíbí, že se pokusí přivést pyšnou sestru k rozumu a přesvědčit jí, že vyklidit pole je docela dobrej nápad. Tyrion mu několikrát připomene trik se zvony a bránami, aby na ně hlavně zazvonil a brány otevřel, a pak bude jasný, že nemá dál smysl bojovat.Taky mu řekne hele dík za všechno, byls dobrej brácha. Takový rozloučení. Hezká scéna.

Jaime tedy uprchne, ale víte, co je zvláštní? Unsullied pustili do stanu s vězněm jediného člověka – Tyriona. Následně Jaime zdrhne. Proč nikdo nevyhlásí poplach? Proč se nikdo neshání po Tyrionovi? Proč je to každýmu jedno? Meh… whatever. Zatímco Arya a Hound se procházejí ulicemi Kings Landing ve snaze vyhledat ty, které mají dnes jejich rukou umřít, a Jaime nasadil cosplay jednoho ze zaměnitelných kapucáků herní série Assassins Creed, nastupuje před bránu žoldácká skupina Golden Company. Občas jsem si tu do něčeho rýpnul, někdy třeba lehce kopnul, ale na tomhle si teda pořádně zgustnu:V prvním díle jsme upozornění na to, že Golden Company přijela do Kings Landing v síle 18 000 pěchoty a 2000 jezdců. Pokud by Golden Company disponovala počtem 2000 jezdců, poradila by si se zbytkem Unsullied, Jonových seveřanů, vojáků z Vale a se všemi osmi Dothraky, co tam zbyli stejně jednoduše, jako rytíři z Vale při bitvě Bastardů s pěchotou Ramsayho Boltona.

To co vidíme, je cca tisíc vojáků Golden Company, kteří vypochodují před hradby vstříc zbytku armády Daenerys, který tam zatím jen stojí a čumí. Tito pěšáci jsou doprovázeni jedním, zdůrazňuji JEDNÍM jezdcem – jejich kapitánem Harrym Stricklandem, který vypadá jako echtovní navoněná & naleštěná homokláda. Ok, kde je 17 000 vojáků pěchoty a 1999 jezdců? To si vzali dovolenou, nebo co? Víte, tohle mi fakt vadí. Zachází se tady s nějakými čísly, ale ve finále tomu nikdo nepřikládá zřetel. Proč teda neřekli – hele máte prachy jen na tisíc žoldáků, tak jsme tady v tomto počtu a tady koníka bude mít jen kapitán, protože… no protože je kapitán. Ale nemůžete, prostě nemůžete mluvit o dvaceti tisících vojáků a z toho počtu ukázat pouze jednu dvacetinu. A ano, je velký rozdíl, pokud armáda obsahuje jednoho jezdce, nebo dva tisíce jezdců. Tohle se významně nepovedlo.Euron je namachrovaný drakobijec, zeleného draka vypnul na jedničku, a zamýšlí tento husarský kousek zopakovat, jenže ouha, nevšiml si, že mu scénáristi pořádně hrábli do statů: Vyfasoval debuff na accuracy a nerf na luck, zatímco Daenerys obdržela upgrade v podobě perku DRAGON AVENGER: Whenever one of your dragons die, the remaining dragon is invincible for the whole duration of next battle and his fire damage and attack radius are increased by 50%.

Naštvaná blondýna na drakovi nejdřív likviduje celou Euronovu flotilu a následně si jde posvítit na Lannisterské nezbedníky na hradbách, kteří dostali stejné negativní vlastnosti jako Euron a jeho mořská mordparta mlčenlivých mariňáků. Golden Company stojí na místě jako krejčovské panny, místo toho aby zaútočili na opoziční armádu a to by je TŘEBA spasilo od dračího ohně, pokud by tedy Dany nezapnula friendly fire. Jenže ne, oni tam stojí a čekají, až se za nimi brána provalí a ti štastnější jsou instantně zavaleni sutinami. Na ty méně šťastné čeká poctivá porce dračího ohně. V momentě rozvalení brány se spojené armády královny Daenerys pod vedením Grey Worma, Jona a Davose rozběhnou do města. Daenerys si evidentně zaplatila character boost, jelikož rovněž disponuje novou schopností jménem DOTHRAKI RESURRECTION: For every 100 Dothraki slain, you may resurrect five of them. They gain invincibility for the whole duration of next battle. Najednou opět vidíme tak 50 Dothraků, jak pronikají městem jako nůž máslem a jejich střet s pěchotou v plátovém brnění vypadá mnohem realističtěji, než střet s plesnivci, co měli potrhanej nátělník… eh, dost už o tom, rozčiloval jsem se nad tímto bohatě v článku, který se toho týkal.

Jeden by si myslel, že za branami Kings Landing bude čekat zbylých 17000 jednotek pěchoty a 1999 jezdců Golden Company, že? Nebudu vás napínat. S jinými členy Golden Company už se popravdě nesetkáme, pouze ti před hradbami dostanou opětovnou čočku od draka.

Víte, kdysi dávno jsem byl zamilovaný do jedné Slovenky. Ona mi tvrdila, že je na smrt nemocná a musí jít na operaci, jenže pojišťovna proplácí jen půlku bla bla bla… Jelikož jsem v oblasti partnerských vztahů byl (a hrdě zůstal) naivním, diletantským břídilem, nepřišlo by mně nikdy na mysl, že celé je to smrdutá habaďůra, vždyť přeci říkala, že mě miluje, ne? Kavalírsky jsem se nabídl, že doplatím zbytek. Tu robu jsem poté viděl asi ještě dvakrát a z peněz mi vrátila celou desetinu.

Proč to vůbec píšu? Protože na tomto příkladu chci jasně ukázat, že i finanční investice do této proradné svině byla mnohem smysluplnější, než najmout si 20 000 mužů z Golden Company. Zaplatit za ně byla dokonce větší minela, než koupit akcie banky Lehman Brothers na začátku září 2008. Jediný, kdo ještě brání město, je lannisterská armáda, která ale dostává hrozivě na prdel v takovém rozměru, že i ser Davos může pochodovat v první linii, a nic se mu nestane.

Cersei je zklamaná, myslela si, že poslední dráček zdechne stejně snadno jako ten, kterého sundal Euron, jenže jeho Dragonslayer abilita je na cooldownu. Přijde Qyburn a střízlivě nastíní situaci, která není příliš optimistická – Euronova flotila je v tahu, létající bloncka zrušila všechny drakostříly na hradbách, Golden Company vzala roha (ale to už před bitvou) a vojsko Lannisterů dostává sodu v ulicích. Musím říct, že to byl určitý pocit zadostiučinění sledovat, jak vojáci s vlkem na štítu ničí armádu se lvem – když si vzpomenete, jak dopadli v první sérii tohoto seriálu – zmasakrováni vinou zrady. Nyní se karta obrací a zhruba uprostřed města se největší síly obou armád setkávají. Dothraci se mezitím někam vypařili, asi zahučeli do stejné černé díry jako Golden Company a už je rovněž v epizodě neuvidíme. Dany si kecne s drakem doprostřed města, a Lannisterská armáda ví, že je to v loji, a nemá smysl dál klást odpor, a tak začnou odhazovat meče a vzdávat se. Rovněž začnou zvonit zvony, přesně jak chtěl Tyrion, a vypadá to, že všechno bude miloučký, odněkud vytančí Marta Kubišová se svým hitem „Nechte zvony znít“ a všichni čekají, že konflikt je tímto ukončen.

Čus Dany, hele my už nechceme bejt s Cersei. Vlastně jsme ji nikdy neměli rádi, ale co jsme mohli dělat, prostě zasedla trůn, jak žába na prameni, a hotovo. Ty máš hustýho draka a budeš určitě populárnější!

Čus lidi, já moc nechápu, proč mi fandíte, protože jsem se nikdy nemazala se svými nepřáteli, a jak by řekl soudruh Ježov, když se kácí les, létají třísky. Obrana tohoto města mi zabila Rhaegala, Missandei, a teď vám řeknu to úplně nejhorší: Jon se se mnou včera nepodělil o svoji klobásu, takže si vybiju svojí sexuální frustraci na vás a budete se škvařit v ohni jako ta klobása, o kterou jsem byla ochuzena!

Daenerys chce všem ukázat, že jablko nepadá daleko od stromu, a že se holka potatila. Navíc vlastně jen plní otcovo poslední přání: BURN THEM ALL! A na to přece nemůže nikdo nic říct. Zhrzená targaryenská drakojezdkyně rozpoutá ohnivé peklo, zatímco její armády dole se přepnou do bojového programu „Rudá armáda v Berlíně“ a začnou vraždit neozbrojené Lannistery i náhodné civilisty. Jon čumí jako péro z gauče, a přemejšlí, že kdyby jeho péro nebylo včera líný, k tomuto nesmyslnému vraždění a pálení nemuselo vůbec dojít. Ostatní ogárci ze Severu se poučili z tohoto odstrašujícího příkladu svého velitele, využijí nastalého chaosu, a altruisticky nabízejí svá péra místním robám, jenže nabídka velice převyšuje poptávku a na severský čůro zdejší fifleny moc neužije. /Offtopic: Taky vás tak točí ta afektovaná pička na obrázku, nebo to jsem jenom já?/ Daenerys je velice důsledná při pálení města a bere to metodicky ulici po ulici. Pavel tuto scénu opentlil komentářem, že to je jako když on luxuje, taky nevynechá ani místečko! Zatímco Kings Landing úpí pod jhem rozpoutané apokalypsy, já, Pavel a Terka se u obrazovky skvěle bavíme, pojídáme brambůrky, pijeme pivo a kouříme vodnici. Nechybí černý humor, když zklamaně poznamenám, že tuhle robu né, ta byla hot, načež se ozve: „No, a teď už je hot – hot a dokonce víc hot už být nemůže“

Zatímco město se zmítá v ohnivé koupeli, Jaime se to snaží mazácky oběhnout po pláži a najít tajný vchod do pevnosti, ale na pláži se magicky zjeví Euron Greyjoy a začne prudit. Jaime nemá vůbec potřebu se s ním bitkovat, ale Euron je neodbytný, a tak si tito dva dají vzájemně po čuni. Zvláštní, Jaime naříkal, jak jeho levačka je pro souboj naprosto neschopná, a přesto s ní vyřídil krále Iron Islands. Ooouukej? Euron si myslí, že když Jaimeho bodl kudlou, tak ho to určitě zabije, a umírá s vědomím, že sundal obávaného Kingslayera, ale how about no.

Arya a Hound se dostávají do Red Keep, který se pomalu začíná otřásat, drolit a rozpadat. Hound ukecá Aryu, aby se na to vybodla, pokud nechce zakokrhat, nebo mít seškvařenej ciferník, jako on. Arya to promyslí a nakonec zjistí, že vlastně má pravdu, a že se táhla celou tu cestu do Kings Landing pro nic, a tak se teda vrátí. Houndovi řekne: „Sandor… (dramatická odmlka) thank you. Dost možná poprvé, co Sandorovi někdo poděkoval nebo mu řekl jménem. Určitě jedna z lepších scén v tomto díle. Sandor se však na vendetu nevyprd, a nebojácně stoupá po schodech, zatímco Cersei s Qyburnem a celou svojí gardou klesají opačným směrem. Naprdnutá Dany začíná flejmovat i samotnou pevnost, a padající sutiny zavalí půlku královniny vojenské gardy. Mountain schytá taky pár ran, ale nijak to s ním nehne, navíc alespoň zaštítí královnu a Qyburna, jenže v momentě kdy uvidí svého nenáviděného bratra, začne vidět rudě (no… minimálně víc, než obvykle) a vypoví poslušnost. Královna ho neukecá, a když to zkusí Qyburn, dostane instantní vypínačku hodem proti zdi. Ostatní členy Queensguard pokrájí Hound, a královna začne předstírat, že tam vlastně vůbec není, protáhne se vedle Hounda a odcupitá ze scény.

Tolik očekávaná bitka mezi dvěma bratry konečně nastává. Nevím, jak vám, ale mně se líbila. Hound je lepší šermíř, zatímco Mountain prostě vydrží téměř jakoukoliv ránu, a i když jím projde meč skrz na skrz, moc ho to netrápí. Cersei v útrobách drolící se Red Keep potká Jaimeho. Sice ho chtěla nechat zabít, ale když pro ní takhle přišel, tak vše odpuštěno! Mně se tahle scéna líbila. Cersei odloží masku pyšné, domýšlivé arogantní královny a pod ní se nachází jen vystrašená matka, která chce zachránit svoje nenarozené dítě a bojácně se choulí do náruče toho jediného muže, kterého kdy v životě milovala.

Mezitím pokračuje bratrské zápolení sourozenců Cleganových. Gregor zkouší opět otřepaný trik s vypíchnutím očí, jenže to udělá lajdácky a jeho mladšímu bratrovi jedno oko zbude. Sandor vidí, že jediná možnost jak se zbavit nenechavého brášky je Geronimo charge z vrcholku věže do ohně, a tak je Cleganebowl překřtěn na Cleganefall, protože Sandor rád zahučí do nenáviděných plamenů s vědomím, že ho brašin nenechá ve štychu a kolegiálně skončí tamtéž.

Drtivá většina města hoří a rozpadá se. Zásoby Wildfire, které po městě uschoval taťka začínají rozkošnicky vybuchovat taktéž. Danča je zlobivá holčička a rozbalila si své vánoční dárky předčasně. Jon si sype popel na hlavu (doslova i obrazně) a pořád nechápe, že jedna odmítnutá jebačka mohla takto grandiózně pojebat celé město a zavelí k ústupu. Tyrion premiérově obdržel od Jaimeho putovní titul udělovaný jeho sestrou – a to „nejhloupější Lannister.“ Následuje spoustu sobě podobných scén s běžící Aryou a běžícími nouplísáky, s tím rozdílem, že Arya se vždy ohni vyhne, nouplísáci nikoliv.

Cersei a Jaime doběhnou do sklepení Red Keep, jenže cesta ven je zasypaná, a tak si umřou v náručí při sesuvu stropu. Mně se tahle scéna líbila. Spousta čuníků soptí, protože doufali, že Cersei zabije Arya s tváří Jaimeho /Qyburna ale tohle mi přijde mnohem uvěřitelnější a lepší. Nepotřebuju sračku pro efekt. Cersei pár minut před smrtí byla jen vyděšená žena, co chtěla žít kvůli svému nenarozenému dítěti a já jí fandil. Určitě nebudu shazovat způsob, jakým s Jaimem odešli z tohoto světa. Úplně stejně, jak do něj i přišli – společně. Dany zřídí město víc, než nálet spojenců na Drážďany ve čtyřicátým pátým. Poslední scéna je Arya a kůň.

Čus Aryo!

Těpic koni!

Hele, jsme asi jediný, co tu zbyli široko daleko, pojď mi hop!“

Když jinak nedáš…“Závěrem bych se chtěl pokusit adresovat některá palčivá témata, která shlédnutím epizody vznikla. Nejdřív napíšu, co vadilo mně:

1. Varys je popraven bez obvinění a bez soudu, navíc se sám chová naprosto hloupě. Je sice hezké, že chtěl otrávit Daenerys, ale co by se tak stalo, kdyby Dany zbaštila vepřový na bylinkách (rozuměj Durman, Blín a Vraní Oko Čtyřlisté – a ne, negooglil jsem to, to si pamatuju z hodin přírodovědy, heč!) a hodila by čelo. Co dál? Jon by nikdy bez draka a její armády nedobyl Kings Landing, pravděpodobně by se o to ani nepokusil. Z této situace mohla profitovat pouze Cersei. I kdyby ostatní rody uznaly Jona právoplatným králem, nevěřím tomu, že by za něj někdo šel do války – nakolik všechny hlavní rody byly válkami postižené a vyčerpané. Nedomyšlené rozhodnutí. Varys nejdříve přišel o mozek, následně o život. Ale tak aspoň měl koule to zkusit…oh wait.

2. Jaime pláchne a nic se nestane. Je možné, že důsledky tohoto rozhodnutí budou známy až v dalším díle,jenže si nemůžu pomoct,ale přijde mi, že pokud uteče takto důležitý vězeň, a všechny stopy vedou k Tyrionovi, neměl by se asi Tyrion svobodně procházet po bojišti následující den.

3. Golden Company byl horší vtip než jdou dva a prostřední upad. Nebudu to dál komentovat, tohle byla blbější hra s čísly než tahání sazky na čt1 v divokých devadesátkách.

4. Neříkám, že Euron musel být nutně nějaký šermíř, ale vím, jaký obrovský rozdíl je mezi tím, když něco umíte jednou rukou, a neumíte tou druhou. Pokud bych hrál pinčes levačkou, porazí mně polovina čtenářů tohoto článku. Vzpomeňte si, jak Jaime bojoval v Dorne, a ano, to bylo až potom co ho „trénoval“ Bronn. Alespoň, že tohle se moc nepodobalo ušlechtilému souboji na meče, ale mnohem víc to připomínalo MMA dvou somráků o nalezenou Startku.

No a teď nad čím natahovali moldánky internetoví random pašíci:

1. Oh boo hoo, scénáristi spláchli celý vývoj postavy Jaimeho Lannistera do hajzlu! To, že se vrátil k Cersei nedává vůbec smysl!

Jasně, s tímhle souhlasím. Nedává to smysl. Není to logické, ale odkdy byly jakékoliv vztahy logické? Kdy naposledy dávaly smysl? Znám člověka, co se chtěl rozejít s robou a místo toho se zasnoubili. Znám člověka, který odešel z nefunkčního vztahu do jiného, kde dostával všechno, ale to ho nebavilo, a tak se sám vrátil do toho nefunkčního. Pořád tady nadávám na všechno, co nedává smysl a směju se tomu. Tohle nedává smysl, samozřejmě, ale je to snad ta jediná věc, u které naopak řeknu – jasně, a právě proto je to realistické a člověk se s tím může ztotožnit! Vzpomínáte si ještě na mojí historku se slovenkou a operací?

Scény s Cersei a Jaimem v tomto díle byly super. Nemám vůbec problém s tím, že je zabily cihly. Mnohem lepší, než kdyby to byla Arya v kostýmu Mickey Mouse. Bylo to uvěřitelné, ti herci to oba zahráli dobře, líbilo se mi to a já respektuji konec těchto dvou postav.

2. Oh boo hoo, taky naprosto zkurvili Daenerys, nikdy nebyla taková, tohle zcela zásadně odporuje jejímu charakteru!

Tak já nevím, asi jsme každý sledovali jiný seriál. Pokud vás detailně zajímá můj názor, začněte druhou polovinou tohoto článku. Byla to predikce napsaná 20 dnů před uvedením této epizody. Něco jsem netrefil, ale to hlavní v podstatě ano. Tenhle seriál je hodně založen na vývoji postav, a Daenerys je asi jediná postava, která ten vývoj prodělává v opačném gardu – od dobré ke špatné. Slovo vývoj je důležité. Nestalo se to přes noc, tohle je jen kulminace negativních črtů jejího charakteru, a proto mě její chování v této epizodě nepřekvapilo.

Vzpomínáte si, jak Daenerys získala Unsullied? Koupila je v Astaporu od otrokáře jménem Kraznys mo Nakloz. Slíbila mu jednoho draka. Dala mu jednoho draka, a poručila tomu drakovi, aby ho zabil, načež si draka vzala zpátky. Byl to férový obchod? Jistě že ne, ale málokomu to vadilo, protože otrokář byl záměrně vykreslen jako negativní postava. Dany potom poručila svojí nové armádě, aby vyčistila město od každého, kdo drží zbraň. Představte si, že jste povoláním voják ve službě města Astapor, hlídkujete na hradbách, v životě jste nikomu neublížil, ale stejně zemřete, protože Daenerys dala nějaký rozkaz, který vůbec nepromyslela do důsledků.

Mimochodem někde jsem četl stížnost,že Unsullied by určitě neudělali něco tak nečestného jako útok na neozbrojené vojáky. Lol. Když je kupuje, ptá se na jejich loajalitu a dostane odpověď, že kdyby jim poručila, ať nalehnou na meč, udělají to. Tolik k tomuto.

Kings Landing vůbec nebylo první město, kde se vraždili nevinní, přestože zde jich bylo nejvíc. Ve všech městech, která dobyla, byli samozřejmě nevinní, kteří za to dobytí zaplatili životem. Jenže to se nevnímalo tak negativně, protože otrokářský systém je velké nou nou a ona to město vlastně osvobozuje, že? Daenerys je taková americká armáda: Tady máte demokracii hajzlové, a je mi jedno, jestli jste o ní stáli nebo ne! Ona znovu opakuje stejný trik, akorát publikum jí nyní vidí pod ruce a už jim to nepřijde tak lákavé. Vzpomínáte si na kříže, které lemovaly Mereen? Daenerys tam přikovala spoustu nevinných, rozvrátila ten otrokářský systém,ale i poté se našli nespokojení otroci, kteří byli zvyklí na tento život a nevěděli, co mají dělat s nově nabytou svobodou.

Nesdílím názor, že Daenerys pokazili, a že její „přerod“ v Mad Queen nedává smysl. Dává to mnohem větší smysl než proměna Anakina v Darth Vadera v Star Wars III: Revenge of the Shit.

No tak jo, už jsem toho nadrápal dost. Uvidíme se u posledního dílu, kde napíšu i moje shrnutí na celou tuhle sérii. Pac a pusu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa